| anna9999 a întrebat:

Ce gen de carti cititi? Care este cartea ta preferata?

Răspuns Câştigător
| FantaZEW a răspuns:

Horror,Drama,Sf.Autorul meu preferat este Stephan King iar cartile mele preferate sunt Salem's lot si casa intunericului tot de Stephan King.

21 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Citesc orice mi se pare interesant, insa trebuie sa recunosc ca sunt o fana a genului fantasy.

Seria "Cantec de Gheata si Foc" este prima in topul personal.

| WhiteLife a răspuns:

Mie imi place gnul cartilor de aventura, dar nu am gasit asa multe, asa ca citesc si politiste.
Cartea mea preferata este "Insula misterioasa" de Jules Verne.

Dar tu ce carte preferata ai?

| Iulian03 a răspuns:

Genul:Se incadreaza la amuzament
Cartea mea preferata e Jurnalul unui pusti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roamen politiste. "Zece negri mititei" de Agatha Christie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu citesc robinson crusoe cartea mea preferata este robinson crusoe

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Citesc "Enigma Otiliei" de George Călinescu

| bloodyhell a răspuns:

Imi place literarura gotica mult.
am mai multe carti preferate precum; Bucuria Vietii (Irving Stone), La Rascruce de Vanturi(Emily Bronte) si Idiotul(F.M. Dostoievski)

| Euletitia a răspuns:

Buna! Imi place foarte mult sa citesc, chiar pot spune ca este principalul meu hobby(momentan, am o lista cu vreo 40 de carti pe care vreau sa le citesc ). In general, optez pentru carti "consacrate", ca sa spun asa, nu din literatura contemporana, preferatlee mele fiind cartile de dragoste, dramele, cartile care prezinta povesti de viata si adica au si un substrat istoric( e ideal. Citesc atat liteartura romaneasca, cat si universaala. Preferata mea este "Pe aripile vantului", de Margaret Mitchell.Mi-au mai placut foarte mult: "Jane Eyre"-Charlotte Bronte, "La arscruce de vantyuri"-Emily Bronte, "Rebecca"-Daphne du Maurier, "David Copperfield"-Charles Dickens, "Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz, "Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe, "Lorelei"-Ionel Teodoreanu, "Maitreyi"-Mircea Eliade, "Enigma Otiliei"-George Calinescu, "La Medeleni"-Ionel Teodoreanu, "Elevul Dima dintr-a spatea"-Mihail Drumes, "Panza de paianjen"-Cella Serghi si multe altele. Tu ce preferinte in materie de literatura ai?

| Bitzy a răspuns:

1. Diabolicele - Boileau Narcejac --> A fost o carte după părerea mea perfectă. Acțiunea predomină și finalul este unul plin de suspans.
2. Dulce ghinion-Kevin Alan Mike --> Autorul a îmbinat foarte bine acțiunile.E o carte ușoară.Se prezintă viața unei fete pesimiste ce a suferit un accident.
3. Bărbatul din tablou-Susan Hill --> Această carte m-a surprins enorm.Nu e deloc plictisitoare.Mai mereu rămâi captivat de acțiuni.Suspansul domnește.
4.Pentru dezvoltarea personala, dacă ai chiar și 10 ani sau poate chiar 18, 30! Depinde de fire, dacă ești jucăușă și vrei activități, îți recomand cărțile scris de Jennie Kim.
Clasici/romantism : Enigma Otiliei-George Călinescu, Lorelei-Ionel Teodoreanu, Maitreyi-Mircea Eliade, Donna Alba-Gib Mihăilescu.
Și volumele : Cronicile lumii pământene de Licia Troisi *3 volume* ți le recomand dacă vrei să trăiești o perioadă cu totul specială dar emoționantă, plină de suspans.

| croissant a răspuns:

Lostrita de Vasile Voiculescu, toate volumele laughing

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Carte preferatea: Winnetou, Harry Potter, Shogun big grin

| emag a răspuns:

Ce gen de carti sunt obligata big grin
Carti preferate:
"Adam si Eva" de Liviu Rebreanu,
"Invitatia la vals" de Mihail Drumes
si "Cand timpul se opreste-n loc..." de Penny Jordan

| ursachy a răspuns:

Ursul pacalit de vulpe

| filaret03 a răspuns:

The Vampire Diaries

| Deeeni a răspuns:

Acestea au fost cartile mele preferate la care am si plans la sfarsit.laughing Parca imi doream sa le iau de la capat sa le citesc.Doamne ce carti minunate. Merita sa le citesti. Te asigurwinking
Mihail Drumes-Invitatie la Vals
Mihail Drumes-Elevul Dima Dintr-a Saptea
Funda?

| FloreaVicentiu97 a răspuns:

Genul meu preferat este de razboi si cartea mea preferata este Pe aripile vantului sau Aventurile lui tom sawer

| IAmJustSmarterThanYou a răspuns:

Eu citesc fantasy. Cartea mea preferata este Jurnalele Vampirilor.

| MeritaSaMaiFiuAsa a răspuns:

Imi plac cartile astea dramatice care ma intristeaza si se termina cu final fericit. Cartea mea preferata este prima carte citita de mine,, Cocosatul de la NotreDame'' de victor hugo

| testament92 a răspuns:

Fantasy,Horror,Science fiction autorul meu preferat Jim Butcher si Seria mea de carti preferate sunt Codex Alera,

| anonima25 a răspuns:

Mai multe in general fantasy dar si cele amuzante sau politiste
Carte preferata nu am dar as alege intre harry potter, protectorul si jurnalul unui pusti