| AvalohAlyn a întrebat:

De unde au unii atata inspiratie ca sa scrie carti,romane, povesti etc?

3 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Trebuie sa ai mult timp liber. Restu tine de imaginatie. Intervine chestia ca celor ce citesc sa simta ceea ce ai aimtit tu. Daca nu o sa ai o carte necitita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o pasiune pentru scris ( chiar scriu cărți, nu le public dar le țin pentru mine) și nu ai nevoie decât de imaginație, nu e greu dar cel mai important este să îți placă, eu mă inspir din orice, e greu de spus cum îmi vin ideile sau de ce, ele pur și simplu vine, eu doar le conturez, desigur cititul este important ca să dezvolți un vocabular mai bun și o imaginație mai mare, dar o carte nu poate face nimic dacă nu ai imaginație și o pasiune pentru asta.

| darkcynical232 a răspuns:

Din ce am observat pe parcusul timpului, cartile se mai pot clasifica intr-o categorie:
-carti scoase pe banda rulanta - scrise de dragul de a scrie ceva. Pentru bani si ocazia de a se introduce ca si autor. Aceste carti tind sa contina idei deja excesiv discutate sau sfaturi ce sunt aproape imposibil de urmat;
-carti muncite - sunt cartile care sunt scrise cu pasiune si teama. Teama? Teama de critica.
Un autor care a muncit pentru cartea sa va avea mereu aceasta teama. Cine stie cate carti extraordinare s-au pierdut definitiv deoarece autorul nu a avut mai multa incredere in sine si in munca sa.
Deci uni primesc inspiratie din dorinta de "faima si avere" si uni primesc inspiratie datorita geniului lor.