| Margom a întrebat:

Hei! As avea o intrebare pentru cine a mai cititit filosofie. Nu am citit niciodata desi as vrea doar ca nu stiu cu ce carte sa incep. Ce imi recomandati? Am auzit de filosofia lui Blaga, pare interesanta dar astept si alte pareri.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Sau poti incepe direct cu un dictionar de folosofie. Pana sa-i citesti pe greii literaturii de specialitate, poate te ajuta o recomadare mai "light". Uite, am eu una: Didier Julia - "Dictionar de Filosofie". In aceasta carte gasesti principalele notiuni ale filosofiei.

| Karol1877 a răspuns:

Filosofia e grea si trebuie aprofundata. Pentru inceput te-as sfatui sa citesti : Platon - Dialoguri Socratice, apoi ceva Aristotel si romani de-ai nostri Noica, Cioran.
Apoi dupa ce "ai intrat in paine" citeste Kant, Hegel, Schopenhauer, Nietzsche. Bafta!