| zzzupduck a întrebat:

Hei..Imi poate explica cineva diferenta dintre omonime si cuvinte polisemantice? Fundita happy

Răspuns Câştigător
| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Teoretic, diferenţa pare evidentă. Omonimele sunt două (sau mai multe cuvinte) care, întâmplător, au aceeaşi formă (acelaşi corp sonor), dar au sensuri total diferite. Cuvântul polisemantic este un cuvânt care are mai multe sensuri înrudite. Repet, în-ru-di-te. Ex. omonime.Cuvintele sare şi sare sunt omonime. Au aceeaşi formă (sunt formate din aceleaşi sunete: s, a, r, e), dar au înţeles total diferit:
Maria sare coarda.
Mama pune sare în mâncare.
Cuvintele polisemantice 2. Cuvântul baie este polisemantic. El are mai multe sensuri înrudite.
- cadă: Am pus apă în baie.
- încăpere: Uşa de la baie s-a rupt.
- spălare: Eu fac baie.

5 răspunsuri:
| absurd a răspuns:

E mai greu sa nu incurci omonimele cu paronimele(paronimele sunt cuvintele aproape identice diferenta e printr-o litera, exemplu oral si orar )

| andreea99daniela a răspuns:

Omonimele se scriu la fel si se rostesc diferit(vesela-adj.; vesela-subst., despre tacamuri), iar cuvintele polisemantice au sensuri diferite si se scriu aproximativ la fel(a evalua si a evolua)
sper sa te ajute!

| absurd a răspuns (pentru andreea99daniela):

Fat-o e gresit(sau eu nu sunt corectbig grin)

| ktasweet1 a răspuns:

Pai omonimele sunt cinvintele care se stiu la fel dar au inteles diferit. exemplu: Eu m-am dat cu lac pe unghii.
Maria a cazut in lac.
Iar cuvintele polisemantice sunt cele care au mai multe intelesuri.