| mriuls a întrebat:

Hei TPU, care este diferenta dintre cuvintele polisemantice si omonime? dar foarte concret, funda si vot, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| radu76ers a răspuns:

Cuvintele polisemantice sunt identice ca forma si se aseamana la inteles(ex. baie-cada; baie-te speli; baie-incapere), iar omonimele au aceeasi forma dar sens total diferit(ex.vesela-bucuroasa; vesela-vas, castron...la omonime difera in functie de accent sau scriere care sunt: Omofone si Omografe).

| AmPiticiPeCreier a răspuns (pentru radu76ers):

Doamne ce prostii aberezi straight face Mai cauta prin DEX

3 răspunsuri:
| AmPiticiPeCreier a răspuns:

Cuvintele polisemantice sunt cele care au mai multe sensuri, iar omonimele sunt cuvintele care au aceeasi forma sau se pronunta la fel cu un alt cuvant, dar difera de acesta prin inteles; i ca origine.

| mihaiberbece a răspuns:

Omonimele au sensuri total diferite, dar cuvintele polisemantice au ceva in comun:
ex:banda (de sosea)
banda (de lipit )
ce au in comun?
amandoua au o forma de fasie!