| DJohnny a întrebat:

Care-i diferenta intre omonime si cuvinte polisemantice

6 răspunsuri:
| Aηdεεε a răspuns:

Buna ( din nou ) Ionuuthee hee

Paai, sa vedeem :

Omonimele sunt cuvinte cu formă identică şi acelaşi corp fonetic, dar cu înţeles total diferit:
Barca pluteşte pe lac.
Am dat cu lac pe unghii.

Eu am o rochie nouă.
El a luat nota nouă la istorie.
Irina poartă pantofi cu toc.
Ei au plantat lângă poartă un brad.

Si cuvintele polisemantice sunt cuvinte care au mai multe sensuri :

carnet
1. de note
2. de sofer
3. de notite personale

carte
1. manual
2. de joc
3. de alegator

glob
1. pamantesc
2. ornament pentru bradul de Craciun

Sper ca te'am lamuriiitt happy

Baftaa! happy [ Andeee ‹з ]

| Revennaras a răspuns:

Omonimele au sens total diferit, polisemanticele au sens asemanator. FUNDAA big grin

| Crucified a răspuns:

Omonimele sunt cuvinte cu aceleasi forma dar, uneori, ele fiind cu aceeasi forma, accentul poate sa schimbe. Exemplu:
Eu am stat in parc pe o banca.(scaunul acela lung si lat)
Eu am fost intr-o banca(institutie financiara).
Deci au sensuri total diferite! Pe cand cuvintele polisemantice au cuvinte cu sens apropiat, de exemplu:
profa mi-a trecut notele in carnet.(carnet de note)
acel sofer are carnet.(permis)

funda?

| AndreiB96 a răspuns:

Omonimele sunt cuvinte cu aceeasi forma dar sens diferit. ( de exemplu banca)
Cuvintele polisemantice sunt cuvinte cu mai multe sensuri dar intre aceste sensuri este o legatura. ( de exemplu ''dulce'' : Ciocolata e dulce/Esti o dulce/Vorba dulce/Lapte dulce etc )

| JustSmile_6220 a răspuns:

Omonimele sunt cuvinte cu aceeasi forma dar cu sensuri diferite
Polisemanticele sunt cuvinte cu capacitatea de a avea doua sau mai multe sensuri asemanatoare. Funda?