| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre omonime si cuvintele polisemantice? Cat mai detaliat, va rog!

Răspuns Câştigător
| NUUSTIU a răspuns:

Omonimele sunt de ex Broasca de la usa trebuie schimbata. sau Broasca oracaie mult. sunt cuvine care au un sens diferit si nau nici o legatura. Cuvintel polisemantice sunt de ex: Piciorul scaunului s-a rupt sau Mam taiat la picior sau eu merg pe un picior de plai. Acestea au o anumita legatura pentru ca inseamna cam acelasi lucru dar omonimele nau nici o legatura sper ca ia inteles.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omonimele sunt cuvintele care se scriu la fel dar au sensuri complet diferite...cuvintele polisemantice sunt cuvintele care pot avea mai multe sensuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omonimele sunt cuvinte cu aceeasi forma si cu sens complet diferit si cuvintele polisemantice au 2 sau mai multe sensuri legate intre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stefania. Doar daca vrei sa devi profesor de limba Romana, sau lingvist iti trebuie aprofundat ceea ce intrebi tu. Daca nu, traieste big grin,! si lasa chichitele alora care vor peri albi de tineri. Uite exemple care sa te bulverseze rau de tot:
Ochi ( organul vazului ) si ochi ( ou gatit ). Cica ar fi polisemantice. Ce legatura are unu cu celalalt? Niciuna si totusi nu sunt omonime.
Masă 1 (mobilier), masă 2 (cu sensul de ceea ce mănânci) si masă 3 (cu sensul de oameni multi " marea masa" a oamenilor ). Tu ce zici? Masă 1 si masă 2 sunt polisemantice ca mananci pe masa-mobilier si masă 3 este omonim cu ele ca n-au legatura. Te iei cu mainile de... ce vrei tu big grin Ca parca nu poti manca in picioare ( la botul calului ).