| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Îmi face și mie cineva o listă cu niște cărți de citit (20-30 de cărți) pentru ca nu mai știu ce sa mai citesc. Menționez faptul că vreau sa fie pentru clasa a 7a, a 8a. Îmi plac mai mult autori străini. Și sa nu fie de J. K. Rowing sau Roald Dahl, pentru ca am citit deja.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Poți încerca să te uiți pe testele de antrenament date de minister (pentru evaluarea națională, clasa a 8a) și să citești acele fragmente, iar dacă ceva îți place să citești cartea integral.

Mi se par interesante :
Viața secretă a albinelor
Vești din lumea întreagă
Toată lumina pe care nu o putem vedea
Pulbere de stele
Copacul minciunilor
Războiul solomonarilor
Sonata Kreutzer
Distanța dintre mine și cireș
Tren de plăcere
Harun și marea de povești
Uriașul cel egoist
În Nirvana
Brâncuși sau cum a învățat țestoasa să zboare
Numai cu fiica mea
Oscar și tanti roz
Lasă lumea în urmă
O mare de lacrimi
ETC.

Nu îți știu exact genul de carte favorit, așadar este posibil să nu îți placă ceea ce ți-am recomandat.

7 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

George Orwell- Ferma animalelor
Mark Twain- Aventurile lui Huckleberry Finn
Antoine de Saint-Exupéry- Micul prinț
Frank Braum- Vrăjitorul din Oz
Robert Lewis Setevenson- Comoara din insulă, Răpit de pirați
Johanna Spyri- Heidi
William Goldling- Împăratul muștelor
Jules Verne- căpitan la 15 ani, Cinci săptămâni în balon, Doi ani de vacanță, Călătorie spre centrul pământului
Ionel Teodoreanu- La medeleni
Emil Gârleanu- Din lumea celor ce nu cuvântă
Ray Bradbury- Vin de păpădie

Cam astea îmi vin în minte, dacă îți plac îți mai recomand și altădată. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Polyana-jocul bucuriei
Aventurile lui Oliver Twist
Aventurile lui Tom Sawyer
Cuore, inimă de copil
Cărțile lu Karl May(sunt multe)
Copilăria de Maxim Gorki
Cetatea blestemată
Pe urmele jurnalului de bord de Milivoj
Shiloh
Black Beauty
Hârtier Spionează
Pânza Charlottei
Umbrela Roșie
Prizonierul B-3087
Narnia
Mary poppins
Robinson Crusoe
Pădurea fermecată
Odysseia povestită de Barbara Leonie Picard

| chuckmanson a răspuns:

Wheel of Time
Lord of the Rings
Sword of truth
Percy Jackson
Chronicles of Narnia
The foundation
Frankenstein
Dr Jackil Mr Hide
Orice carte scrisă de Jules Verne
Orice carte scrisă de Oscar Wilde
Iliada și Odiseea
Romanele cu Sherlock Holmes
Macbeth
The call of Chtullhu
Orice chestie scrisă de Stephen King
Cartile lui Patrick Rothfuss
A wizard of earthsea
Eragon
Probabil multe altele dar am scris cateva chestii de bază din anumite genuri.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

-Mark Twain: "Prinț și cerșetor";
-Jonathan Swift: "Călătoriile lui Guliver";
-François Rabelais": "Pantagruel";
-tot ce poți de Alphonse Daudet (inclusiv "Piciul", "Tartarin din Tarascon", "Frumoasa niverneză", "Prima călătorie, prima minciună" etc);
-Ionel Teodoreanu: "Ulița copilăriei", "În casa bunicilor" și "La Medeleni"
-tot ce poți de Jules Verne (inclusiv "O călătorie spre Centrul Pământului", "Ocolul Pământului în 80 de zile" și "Căpitan la 15 ani");
-Ioan Slavici: "Amintiri" sau, dacă crezi că ești pregătit, "Moara cu noroc";
-tot ce poți de Caragiale (inclusiv "Vizită", "Dl. Goe", "Situațiunea", "O scrisoare pierdută" etc).

| Maguraa713 a răspuns:

Va mulțumesc tare mult tuturor pentru recomandări! Va sunt recunoscătoare!

| GigelDinSatuVecin a răspuns:

Crede-ma, nu-ti trebuie carti! Fa ceva ce-ti place, nu fi sclavul profesorului, care oricum te vede ca pe un dobitoc fara vointa!

| Maguraa713 a răspuns (pentru GigelDinSatuVecin):

Eu am vrut niste cărți pentru cultura mea personala, de citit în timpul meu liber. Nu pentru scoala sau pentru profesor, pentru mine!