| Denisa730 a întrebat:

Help me please! Am de facut o prezentare a unei cărți pentru scoala si nu stiu ce sa aleg.Mentionez ca sunt clasa a 9a si nu aș citi carti de copii ca Harry Potter Oscilez intre seria ACOTAR si seria Alegerea pe care le-am citit mai demult, dar parca as alege ceva ce nu am citit. Spuneti-mi va rog niște recomandări de carti care merita citite, dar să fie contemporan fiction. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand Fapturile Vazduhului de Holly Black, este Young Adult, iar tipologiile personajelor si evenimentele ce au loc in aceasta carte sunt plauzibile(cel putin la nivel simbolic)in raport cu viaţa reala! Deasemenea este destul de usor de citit(sunt 3 volume, in caz ca trebuie sa faci comentariu in viitorul apropiat)si spun ca sunt perfecte pentru clasa a 9-a.Eu cu Harry Potter am inceput, dar ai spus ca nu ai vrea tu!

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Aveam Harry Potter in manualul de a 11a sau a 12a de română laughing
Pai a specificat un gen anume, literatură română sau universala?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In clasa a III-a citeam Marile sperante de Charles Dickens.
Uite ceva din bibliografia recoamndata pentru clasa a IX-a:
1. "Domnisoara Christina", Mircea Eliade
2. "De veghe in lanul de secara", J.D.Salinger
3. "La Medeleni", Ionel Teodoreanu
4. "Romeo si Julieta", Shakespeare
5. "Romanul adolescentului miop", Mircea Eliade
6. "Cei trei muschetari", Alexandre Dumas
7. "David Copperfield", Charles Dickens
8. "Razboi si pace", Lev Tolstoi
9. "In vreme de razboi", I.L. Caragiale
10. "Zburatorul", Ion Heliade Radulescu
Cartile contemporan fiction nu au autori de talie mondiala si sunt doar niste maculatura la kilogram. Merita sa le citesti ca sa te destinzi.

| Denisa730 explică (pentru Catrice):

Harry Potter avem si noi in manual Ne-a spus să citim orice carte de minim 300 de pagini, fara carti clasice românești

| Denisa730 explică (pentru Salontanul):

Probabil sunt interesante, dar profa vrea să citim un roman adica acțiune dezvoltată, multe personaje, carte lungă și blablabla

| Mihaita32 a răspuns:

Eu zis sa cauti pe net. gasesti prezentari ale cartilor, rezumate etc... si alegi tu:
https://www.scritub.com/literatura-romana/carti/index.php
https://www.creeaza.com/didactica/carti/index4.php

sper sa te ajute

| Denisa730 explică (pentru anonim_4396):

De mult vreau sa îmi cumpăr seria si tot nu reusesc, as fi facut despre ea numai ca nu am timp sa citesc toate cele trei volume, ca nah nu as face doar despre primul volum pentru ca mi se pare putin

| Denisa730 explică (pentru Mihaita32):

Nu as copia de pe internet o prezentare, îmi place să citesc și nu ar avea rost sa dau direct copy paste Multumesc, poate ajuta pe altcineva