| AmandaAda a întrebat:

Hey!
Stiti vreo carte tip Detectiv? Adica nu Sherlok Holmes, carti interesante, care te tin in suspans continuu...

Răspuns Câştigător
| belabel1 a răspuns:

Nu ai auzit de monsieur Hercule Poirot? Daca iti plac romanele politiste el nu ar trebui sa lipseasca! Hercule Poirot este un personaj genial creeat de regina crimelor, Agatha Christie. Sunt 33 de romane cu el deci nu te vei plictisi. Mie mi a luat cam jumatate de an sa le citesc fiind si in ultimul an de facultate. Eu le am gasit pe net si le am citit pe tableta. Te asigur ca o sa ti placa enorm si dupa ce o sa incepi sa l cunosti n o sa mai gasesti nici un detectiv mai bun! Bafta!

| AmandaAda explică (pentru belabel1):

Mersi,si am auzit de el, dar credeam ca o sa ma plictisesc. dar acum ca toata lumea este asa de incantata de cartile asta, o sa incerc si eu una care sper sa-mi placa. happy

14 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Eu iti recomand Verdictul plumbului. Este dintr-o colectie de 4 romane, scrisa de Michael Connelly. Este foarte interesanta, am citit-o, mister, crima si avocatura. Iti las aici si un link in caz ca nu gasesti cartea pe net sa vezi cum arata in respectiva colectie: http://olx.ro/oferta/colectia-de-romane-readers-digest-ID3oWA3.html

| Neverwas a răspuns:

Orașul Borcanelor, de Arnaldur Indridadson.
Nu e lua după titlu, cartea e demențială.

| AmandaAda explică (pentru Neverwas):

Imi place cum suna titlul laughing, dar despre ce este vorba?

| Neverwas a răspuns (pentru AmandaAda):

Atunci când un septuagenar solitar este ucis în apartamentul său din Reykjavík, cazul este predat inspectorului-șef Erlendur Sveinsson, un detectiv foarte competent, tăcut, ursuz și cu umor sec, care folosește metode dintre cele mai inedite.
Singurele indicii găsite la locul faptei sunt un bilet criptic lăsat de criminal și o fotografie cu mormântul unei fetițe. Inspectorul Erlendur descoperă că, în urmă cu mulți ani, victima a fost acuzată de un delict nerezolvat, un viol, însă n-a fost condamnată niciodată. S-a întors oare trecutul să-l bântuie pe acest bătrân? Pe măsură ce redeschide acest caz vechi, Erlendur găsește dovezi neobișnuite care îl duc spre secrete mult mai adânci decât uciderea bătranului Holberg. "Orașul Borcanelor" este un loc tăinuit în care se păstreaza organele prelevate pentru cercetare genetică. Odată pătruns în acest laborator de medicină legală, Erlendur găsește cheia unor fapte care au afectat mai multe generații.

| AmandaAda explică (pentru Neverwas):

Wow! Tare si mersi! happy

| Veva a răspuns:

Ingeri si Demoni-Dan Brawn, e o aventura prin catacombele Vaticanului prin care un simbolist incearca sa ajunga la ascunzatoarea illuminatilor
Funda? big grin

| AmandaAda explică (pentru Veva):

Mersi, dar vedem daca iti dau fundita. Sa vad ce raspunsuri mai primesc happy

| KittyKernel a răspuns:

Hercule Poirot, cel mai simpatic detectiv.

| BlackChocolateAndWhiteHeart a răspuns:

Ti-as recomanda cartile Agathei Christie. Are acel gen de carti care te tin in suspans, care te fac sa te gandesti.

| AmandaAda explică (pentru BlackChocolateAndWhiteHeart):

O sa incerc sa citesc una. Multumesc!

| BlackChocolateAndWhiteHeart a răspuns (pentru AmandaAda):

Cu placere!