| lorenicamutu111222 a întrebat:

Pueti sa imi spuneti si mie ce fel de carti sa mai citesc sunt in clasa a v-a si nu stiu ce sa citesc iar diriginta ne-a spus sa citim ceva pe vacanta.

Răspuns Câştigător
| EmanuelaZ a răspuns:

Iti recomand "Singur pe lume" de Hector Malot. Te va fascina. Spor la citit!

| lorenicamutu111222 explică (pentru EmanuelaZ):

Mersiii foarte mult, EmanuelaZ esti o draguta.

| EmanuelaZ a răspuns (pentru lorenicamutu111222):

Nu ai pentru ce!

12 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Citește Cireșarii.
Fiind clasa a 5-a, o poți înțelege.
Lectură plăcută!

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Cireasarii"-Constantin Chirita
"Fram, ursul polar"-Cezar Petrescu
"Colt-Alb"-Jack London
"Lassie se intoarce acasa"-Eric Knight
"Robinson Crusoe"-Dabiel Defoe
"Calatoriile lui Gulliver"-Johanthan Swift
"Robin Hood"(scuze, am uitata autorul, dar e super, am citi-o pe la 12 ani cu multa-multa placere...acum am 20 de ani, deci e ceva timp de atunci)
"David Copperfield"-Charles Dickens
"Doi ani de vacanta"-Jules Verne(sau orice alta carte de Jules Verne).
Sper ca te-am ajutat! Lectura placuta orice ai alege!

| lorenicamutu111222 explică (pentru Euletitia):

Eu nu cred ca se scrie: ''Dabiel Defoe'' ci '' Daniel Defoe''.

| Euletitia a răspuns (pentru lorenicamutu111222):

Dupa cum probabil ti-ai dat si tu seama, a fost o greseala de scriere, cauzata de faptul ca literele "B" si "N" se afla la tastatura una langa cealalta. Oricum, nu era cazul sa faci remarca asta. Eu chiar am vrut sa te ajut, sa-ti impartasesc din experienta mea de lectura, raportandu-ma la cartile pe care le citeam eu la varsta ta. Ti-am raspuns chiar dupa ce tu acordasei funda, fiindca eu stau pe siteul acesta cu scopul de a ajuta cu un sfat/o indicatie/o parere etc, de la caz la caz, si incerc sa dau raspunsuri serioase, cat de bune pot, nu pentru a fi recompensata cu funde si/sau voturi. Sincer, nu inteleg ce te-a deranjat, de a-i tinut tu sa ma "corectezi", pentru ca daca nu ti-au placut cartile indicate de mine puteai pur si simplu sa ignori ce ti-am scris, nu sa punctezi ca am facut o greseala de scriere.

| lorenicamutu111222 explică:

Specialgirl10 nu imi arata ca sa iti dau funtitaaaa, dar eu as vrea sa ti-o dau.

| lorenicamutu111222 explică (pentru lorenicamutu111222):

Am dato lui EmanuelaZ...:* te pup o sa ti-o dau alta data.

| lorenicamutu111222 explică:

Este cumva ''Singur pe lume'' in colectia ''Adevarul''?

| lorenicamutu111222 explică:

EmanuelaZ chiar m-am apucat de Singur pe lume si deja este ceva dragut. Mersi foarte mult pentru raspuns.

| SpecialGirl10 a răspuns:

1. Alecsandri, Vasile – Oaspetii primaverii, Legenda randunicai
2. Arghezi, Tudor – Steaua în iarba, Stupul lor, Fetica
3. Blaga, Lucian – Parintii, Carabusul de arama
4. Bratescu-Voinesti, Ioan-Alexandru – Puiul, Gandacelul
5. Caragiale, Ion-Luca – Momente si schite: Bubico, D-l Goe...
6. Creanga, Ion – Povestea lui Harap-Alb; Amintiri din copilarie (vol. II)
7. Delavrancea, Barbu – Neghinita; Domnul Vucea; Bunicul; Bunica
8. Eminescu, Mihai – Revedere, Fiind baiet paduri cutreieram, Ce te legeni..., Calin (file din poveste), Fat-Frumos din Lacrima
9. Negruzzi, Costache – Sobieski si romanii
10. Pillat, Ion – In vie
11. Sadoveanu, Mihail – Dumbrava minunata
12. Slavici, Ioan – Zana Zorilor
13. Teodoreanu, Ionel – La Medeleni (Hotarul nestatornic)
14. Toparceanu, George – Rapsodii de toamna, Balada unui greier mic.Te rog, imi dai fundita?