| Vali96 a întrebat:

Recomandati-mi va rog o carte pentru. o persoana sensibila dar totusi agresiva, total realista. Vreau ca, cartea sa nu ma plictiseasca in timp ce o citesc.

8 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

"Oameni din Dublin"/"Soareci si oameni"

Sau orice altceva au scris James Joyce si Steinbeck, doi dintre preferatii mei.Nimic mai realist - bine,ca mai toti americanii au o sinceritate debordanta a stilului care pe mine ma inmoaie tot,de aceea sunt in general,in capul listei la mine - agresivitatea exista din plin,atat la personaje,cat si in modul in care se joaca autorul, la Joyce are si momente putin absurde si greu de inteles, dar sensibilitatea, metaforele, simbolurile ce se desprind din carti sunt incredibile.Sau,daca esti serios pe tripul cu agresivitatea, are Emile Zola un intreg ciclu de vreo 25 de carti pline de violenta, dintre care si "Bestia umana", singura citita de la el, unde e din abundenta tratat subiectul.Cu siguranta n-o sa te plictiseasca Steinbeck,la Joyce nu ma pronunt,pentru ca e mai greu de dibuit,asta n-o zic eu,ci modul in care trebuie sa-i citesti cartile,adica atent,si cu ochii cat cepele, dar si cu creierul la fel.Un om ca Joyce, poate, prin stilul lui sa te faca sa iti atribui stilul sau, la cat de captivant si viu este.

| Vali96 explică (pentru Dumnezău):

Multumesc. O sa citesc Bestia umana.

| Dumnezău a răspuns (pentru Vali96):

Ia uite-l, ma! Eu ii recomand doi titani, probabil cei mai mari scriitori de limba engleza din toate timpurile (parere pur subiectiva) si el fraternizeaza cu un frantuz obscur, care era a treia roata la caruta.Pai e frumos, dom'le? laughing

Zi, ai inceput cartea?

| N0xEterniS a răspuns:

Salut,eu am citit ''Insula misterioasa'' si pe mine nu ma plictisit.Incearc-o daca nu ai citit-o deja.

| Alsodrfegnha a răspuns:

De ce nu incerci "Viata pe un peron"? Sau
"Contele de Monte Cristo"? Poate chiar "Mizearbilii"...thinking

| Alsodrfegnha a răspuns:

De ce nu incerci "Viata pe un peron"? Sau
"Contele de Monte Cristo"? Poate chiar "Mizerabilii"...thinking

| adelutza2000 a răspuns:

Eu am citit toate cartile lui John Saul. Sunt foarte frumoase : 'Roiul" "Umbra" si multe altele

| Alexuţaaa a răspuns:

"Marti cu Morrie " de Mitch Albom. Mie mi-a placut, acumaa sper sa iti placa si tie. Cartea prezinta un profesor pe moarte care da lectii despre viata studentilor lui, care indeamna la optimism, care isi accepta moartea ce urmeaza sa vina si vrea sa invete oamenii din jur cum sa aprecieze viata, cum sa pretuiasca momentele cu adevarat importante...este o carte in care iti dau si lacrimile, plina de citate frumoasa, si in care este imposibil sa nu regasesti cateva din promisiunile pe care le-ai facut tu insati vietii sau propriei persoane, intrebari pe care ti le-ai pus, stari pe care le-ai trait.

O alta carte pe care as putea sa ti-o sugerez, fiind un gen diferit de cea de mai sus este Profesoara de pian de Janice K. Lee.O carte foarte interesanta, dar nu toata lumea reuseste sa prinda gustul acestei carti, dat fiind faptul ca actiunea se petrece pe la sfarsitul secolului trecut, si prezinta evolutia unei femei englezoaice de clasa mijlocie proaspat casatorita, care ajunge sa lucreze in Hong Kong ca profesoara de pian a fiicei unei familii foarte bogate de acolo. Ea ajunge sa sa indragosteasca de soferul familiei... ei bine, foarte interesanta, foarte rafinata, elegant scrisa.

Ar mai fi Enigma Otiliei de George Calinescu, carti de Mircea Eliade, asta iti sugerez eu happy

Spor la citit! happy