| xDariuss a întrebat:

Cine citeste carti de psihologie motivationala, psihologie, dezvoltare personala? Nu am gasit inca niciun om de varsta mea cu care sa pot vorbi despre unele chestii. Voi ce cititi? Povesti? Basme? Nuvele? Romane?
Chiar nu inteleg cu ce te ajuta un roman/basm etc. in viata?!
Eu de exemplu citesc:
Secretele mintii de milionar- Harv T. Eker
De la idee la bani- Napoleon Hill
Ghidul personalitatii alfa- Pera Novacovici
si multe altele...
A citit cineva ceva din alea 3 care am spus eu? Sunt curios...
Ce alte carti de psihologie imi recomandati?
Si, inevitabil, ofer funda pentru cel mai bun raspuns!

10 răspunsuri:
| HaKa93 a răspuns:

Incearca ceva de Paul Ekman. e un om celebru care a scris foarte multe carti psihologice. are carti interesante gen Emotii date pe fata, in care te invata sa citesti chipul unei persoane doar dupa figura care o face.(bineinteles trebuie mult antrenament ) Dupa cartile lui s-a facut si serialul Lie to me

| schmoll a răspuns:

Acum citesc napoleon hill Cheia succesului,am citit vindeca-ti viata de Louse,Louise L Haine,apoi il studiez pe Dale Carnage,pe Pera il urmaresc online, Gregg Braden urmareste-l pe youtoube e scriitor spiritual, apoi am citit puterea gandului, daca vrei sa discutam despre subiect astept un mesaj privat, craciun fericit

| LSMM a răspuns:

Bună! Sunt pasionată de psihologie. Ce teme de discuție propui?

| Marct a răspuns:

Aici depinde foarte mult de ceea ce ai tu nevoie sa inveti. Dezvoltarea personala e diferita pentru fiecare. O lista interesante de carti de dezvoltare personala pe care le poti citi online ai aici si poate fi un inceput pentru tine
http://florinrosoga.ro/blog/biblioteca-virtuala-carti-online-gratis/

| xDariuss explică (pentru Marct):

Il urmaresc pe Florin. laughing

| Elenuca3567 a răspuns:

Pe mine personal nu ma incanta prea mult sa citesc carti motivationale. Depinde de gusturi. Prefer romanele. Sa stii ca exista si romane psihologice filosofice si motivationale. De exemplu: Veronika se hotaraste sa moara, Brida, Alchimistul scrise Paulo Coelho. O perfecta zi perfecta de Martin Page, Calatorie spre soare rasare de Herman Hesse si multe altele. Sper sa-ti placa si sa te convingi ca si stilul beletristic e frumos si merita. happy

| xDariuss explică (pentru Elenuca3567):

Sincer, nu-mi place sa citesc asa pentru ca din punctul meu de vedere este doar imaginatia autorului in acel basm/roman/nuvela. Intelegi?
Vreau sa citesc ceva real, ceva care se poate aplica in viata de zi cu zi si care imi este benefic.
Ai prins ideea?

| Elenuca3567 a răspuns (pentru xDariuss):

De multe ori si romanele au la baza fapte reale, in cazul in care nu te-ai prinswinking

| xDariuss explică (pentru Elenuca3567):

Eu nu ma refer la baza lor. Nu ma intereseaza daca sunt facute dupa fapte reale sau ireale. Cartile acelea sunt facute pentru 'a-ti dezvolta imaginatia', sa zic asa. Eu nu asta vreau. Eu vreau ceva ce ma ajuta pe viitor. (de ex. raspunsul lui Haka.)
Cu ce ma ajuta pe mine, o poveste, fie ea si cu fapte reale la baza?

| Daria163 a răspuns:

Da! Si eu la fel! In sfarsit cineva caruia sa-i placa si astfel de carti! Mie imi place cartea,, Cu manusi" de Mihaela Nicola: mi- a placut si Cheia succesului de Napoleon Hill si Codul Bunelor maniere de Aurelia Marinescu in special. Ma bucur ca ai citit cartea De la idee la bani tot de acelasi autor, e geniala. happy