| Rossssss a întrebat:

Sunt analfabet functional daca dupa ce citesc o carte de fictiune nu raman cu un fir cronologic al evenimentelor in minte, nu retin numele personajelor, raman cu idei abstracte sau filosofice si cu anumite emotii, iar in minte am imagini foarte clare cu diferite scene din carte ca dintr-un film?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Nu esti. Analfabet functional este o persoana care nu intelege ce citeste. Tu intelegi si te exprimi coerent, dar probabil nu esti atent cand citesti lucruri alambicate sau nume greu de retinut.

| Salontanul a răspuns (pentru Dintrebare):

Bravo! Ai perfecta dreptate!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici vorba de asa ceva. 1, Nu citi multe pagine. 2, repeta ceea ce ai citit. 3, consuma peste, heidi extrem, nuci, unt de arahide ulei de masline. Recomand games brain

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deloc, Ești alfabet funcțional, nu analfa.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pai ai spus ca ramai cu idei abstracte si filosofice, deci tu intelegi ce citesti! Deci nu, nu esti analfabet functional! Eu sunt un cititor inrait si nici eu nu retin toate evenimentele, numele personajelor, din prima citire cel putin, nu ai cum sa faci asta! Sunt anumite persoane care retin destul de multe detalii de la inceput, dar daca ai ramas cu ideea cartii, nu-i mare chestie ca nu ai ramas cu un fir cronologic al evenimentelor!

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Nu. Nu toate scrierile sunt destul de coerente, pentru a putea rămâne tipărite în minte. Chiar dacă sunt cărți, idei, etc.