| LeeSC a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si urmeaza simularea luni la romana si am niste nedumeriri(va rog raspundeti doar cei care inca sunteti la liceu):
1.Mai are rost sa invat ambele comedii si ambele nuvele? Chirita in provintie, O scrisoare pierduta respectiv Moara cu noroc si Alexandru Lapusneanul? am vazut la la subiectul trei nu precizeaza ce fel de comedie/nuvela (din cate stiu eu).
2.Ce fel de nuvela este Moara cu noroc si ce fel de nuvela este Alexandru Lapusneanul? mi-a spus cineva ca Moara cu noroc ar acoperi toate tipurile de nuvela.
3. Poate pica povestirea la simulare? hanul ancutei respectiv negustor lipscan? care este mai usoara?

Răspuns Câştigător
| Satango a răspuns:

Bună!
1. La comedie învață doar O scrisoare pierdută, nu are rost s-o înveți și pe a doua, amândouă se încadrează simplu la comedie.
Moara cu noroc, la fel și Alexandru Lăpușneanul trebuie învățate.

2. Moara cu noroc este o nuvelă psihologică realistă.
Alexandru Lăpușneanul este o nuvelă istorică romantică pașoptistă.

3. Nu, nu se va cere asta.

| LeeSC explică (pentru Satango):

Referitor la a 3-a intrebare, un coleg zice ca da, dar din punct de vedere al raspunsului tau si al cunostiintelor colegului meu nu stiu pe cine sa cred.

| thedistroyer a răspuns (pentru LeeSC):

Salut. Eu sunt în clasa a 12 la profil real și asa ceva nu avem în programa. În mod normal ar trebui sa fi ajung la voi o foaie cu materia pentru simulare. Oricum din ce am auzit nu e mare diferență între materia de la uman și real, deci povestirea nu este. Era în clasa a 8 cred.

4 răspunsuri:
| BCosmina a răspuns:

Hei, pai sa încep... Si eu sunt tot in clasa a 11 a, iar nouă profa de română ne-a spus exact ce autori se vor da si pe cei care trebuie sa ii excludem, aşadar, iti voi face mai jos o listă cu toţi autorii care se dau si operele lor
Mihai Eminescu - Oda, Luceafărul (sau poţi scrie orice altă poezia pe care o stii tu mai bine)
Ion Creangă - Povestea lui Harap-Alb (basm)
I.L.Caragiale - O scrisoare pierdută (comedie)
Ioan Slavici - Mara (roman)
Ioan Slavici - Moara cu noroc (nuvela)
Mihail Sadoveanu - Baltagul (roman)
Mihail Sadoveanu - Hanul Ancutei (povestire)
In legatura cu Moara cu noroc si Hanul Ancuței, noua ni s-a spus ca mai mult ca sigur nu se vor da, deoarece nu le-am avut in programa, şi nu ştim cam despre ce e vorba in ele. Dar eu una le-am învăţat, nu se ştie niciodată, mai bine sa fiu pregătită. Si inca ceva, am auzit ca e posibil să pice Mihai Eminescu, Ion Creangă sau Mihail Sadoveanu cu Baltagul, dar nu se ştie niciodată.
Eu sper ca te-am ajutat, bafta multă! happy

| Satango a răspuns (pentru BCosmina):

Cred că glumești. Sunt minim 17 eseuri care să acopere posibilitățile cerute în ceea ce privește încadrările.