| sabin89 a întrebat:

Una e să citeşti poezia în carte şi alta e s-o asculţi într-o interpretare ca asta:
https://www.youtube.com/watch?v=69JnrqZvd0k
Voi cum îl percepeţi pe Eminescu? Aşa cum ni-l prezintă Dan Alexe, ca pe un versificator romantic, un jalnic, un nefericit în dragoste, sărac în viaţă ş.a. de genul (altfel spus, un om de valoare aproape zero)? Sau îl vedeţi ca pe un mare poet şi un mare patriot?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Variantele pe care le oferi cred ca sunt complementare.
Daca ar fi fost vorba ca Gheoghe Cozorici sa interpreteze " Cutu cutu, na Grivei " poate ca s-ar fi pus problema de " variante ", dar nu e cazul.
Temperamentul lui Cozorici ( vezi rolul lui Stefan cel Mare ) se muleaza perfect pe textul lui Eminescu, pana la a forma un tot unitar.
Atunci cand vine vorba de actori ce interpreteaza Scrisoarea a treia, numele lui Cozorici apare imediat in mintea omului; cred ca mai repede decat numele lui Ovidiu Iuliu Moldovan.
In ceea ce priveste parerea acestui...tip, Dan Alexe (acum l-am vazut prima oara ) despre Eminescu, ar trebui DOAR luat la cunostinta ca exista si astfel de persoane, si sa inchidem " dosarul ". Atat!
Caci altfel, am da valoare si titlul de intelectual unei simple hartii, chiar daca e scrisa in engleza ( caci asta a devenit o Diploma ), si nu unui om iubitor de cultura.

| sabin89 explică (pentru foxsilver):

E magistrală interpretarea lui Cozorici.
Îmi pare bine că nu eşti supărată pe mine. happy
Acest Dan Alexe pare să fie manevrat de păpuşari din umbră, să denigreze mai toate valorile care aparţin poporului nostru. Cunoaştem tendinţa, aşa că n-o să ne mirăm prea mult.

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Pe mine ma deranjeaza rau acest val de spalatori pe creier, papusarii fiind constienti de ceea ce au creat in ultimii zeci de ani - niste locotenenti ( la randul lor spalati pe creier ), care sa le execute ordinele.
Ma deranjeaza pentru ca e periculos pentru generatiile urmatoare, ce vor deveni simple papusi. Generatia de azi inca ne mai are pe noi, care dupa cum vezi, ne straduim sa-i mai invatam ceva, sa-i mai ajutam cumva. Dar mai tarziu?
Iar Dan Alexe e doar unul dintre " locotenenti ", si sunt multi ca el - e un adevarat val. Deja am inceput sa-i miros.

8 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Poate a fost un jalnic, un nefericit în dragoste, sărac în viaţă ş.a., dar astea nu exclud faptul că a fost şi este un mare poet.

| sabin89 explică (pentru J0B0MAT):

Care dintre creaţiile lui este cel mai aproape de sufletul tău? Pentru mine este Scrisoarea asta (a treia).

| J0B0MAT a răspuns (pentru sabin89):

Are mult faine, dar cred că Luceafărul rămâne ceva special.

| DonEduardo a răspuns:

A doua varianta.

| sabin89 explică (pentru DonEduardo):

Apropo, unde s-o fi dus energia creierului lui Eminescu? happy Glumesc. Mă gândesc că poate dezvolţi puţin ideea - de ce îl vezi mare pe Eminescu?

| DonEduardo a răspuns (pentru sabin89):

Poate energia creierului lui este dhiar energia creierului tau. Sau poate a mea. Daca nu e a niciunuia dintre noi, atunci e a unui alt om viu. Cat despre intrebarea ta, nu-s mare admirator al genului liric, insa omul a studiat la Paris si la Viena si nu era boier, deci clar avea ceva special.