| AndreeaDeea57 a întrebat:

Vreau niste titluri de carti, am 13 ani si ador sa citesc, pana acum cel mai mult mi-a placut : -Zafon(Marina) si -Dinti de lapte

6 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Bună! Pentru vârsta ta poți citi cărțile astea:
Robinson Crusoe (de Daniel Defoe)
Kastanka (de Anton Cehov)
Omul în costum maro, Trenul de Paddington (de Agatha Christie)
Coraline (de Neil Gaiman)
La Medeleni (de Ionel Teodoreanu)
Omul Ilustrat, Vin de păpădie (de Ray Bradbury)
Aventurile lui Tom Sawyer (de Mark Twain)
Mai poți citi și cărțile de Jules Verne cum a spus cineva

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Vezi cărțile lui Sven Hassel

| RainbowD a răspuns:

The Hunger Games (4 cărți)
Maze Runer (5 sau 6 cărți sunt cred)
The Witcher (7 cărți cred)
Instrumente Mortale (nu știu exact câte sunt 5 sau 6)
Cronicile din Narnia (8 cărți)
Sunt cărți SF în principal. Dar, dacă îți place acțiunea și aventura, merită.

Sau, dacă nu îți place acest gen, recomand cărțile scrise de Jules Verne. Doar de aventură.
Toate cele bune. happy

| NebunuTDDi a răspuns:

Biblia este cea mai bună alegere din toate timpurile, dacă citești Biblia devii alt om.

| AndreeaDeea57 explică (pentru NebunuTDDi):

Mai lasati-ma cu Biblia eu ma refer la niste carti ceva mai interesante despre mistere, criminali sau alte chesti.