| anonim_4396 a întrebat:

Am o voce zic eu destul de buna. Sunt in corul scolii. Dar ce trebuie sa fac sa imi cultiv vocea sa am o voce foarte buna? va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| albinuta_2886 a răspuns:

Eu nu prea ma pricep dar am cateva mici sfaturi.
Ai grija ce mananci/bei. Alimentele prea reci sau prea calde pot dauna calitatii corzilor vocale. Am auzit ca unii cantareti, pentru "a-si drege voce" mananca miere sau beau oua crude.
Ai putea sa inveti sa canti pe diferite tonalitati sau sa iti coordonezi respiratia in tim ce canti. Eu sunt genul care canta prin casa, la dus, dar am o voce groaznica. Incerc sa cant odata cu radioul, dar la un moment dat el tot canta si eu trebuie sa ma opresc pentru a respira.
Probabil eficiente sunt si banalele vocalize.
Poti sa te inregistrezi in timp ce canti si apoi sa te asculti, iar daca ceva nu iti place sa mai lucrezi la acea parte.

5 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Lectii de canto, evident. Dar depinde si ce noroc ai cu profesorul.

| madia a răspuns:

Cursuri de canto.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ia lectii de canto! Succes!

| Atelocin a răspuns:

Cursuri de cantowinking

| GreenBubbleLove a răspuns:

Sa...canti mai mult?big grin