| MimiPopescu a întrebat:

Am primit zilele trecute o chitara acustica. Problema e ca acea chitara este,, de dreapta" si eu sunt stangace. Ce se intampla daca intorc corzile? Am citit undeva ca daca fac asta va falsa de la jumatatea griff-ului. Nu am de unde sa fac rost de o chitara pentru stangaci momentan.

4 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Pai.ai putea sa faci totul pe dos la ea. Si e super greu sa te inveti normal pe urma. Mai bine asteapta una pentru stangaci.

| MimiPopescu explică:

Am reusit pana la urma, am intors corzile si nu, nu se aude fals deloc. Deja am invatat cate ceva!

| Skizzy1Jay a răspuns:

Ai putea sa inveti ''strictul necesar'' acordurile, sa te familiarizezi cu corzile s.a.m.d la acesta chitara iar cand vei primi chitara pentru stangaci poti incepe la ea de la un nivel mai avansat decat daca ai astepta.
In caz ca sti tot ce am spus mai sus si iti trebuie doar o chitara pentru a canta iti sugerez sa incerci incetu cu incetu sa canti si cu mana dreapta.Ma indoiesc ca nu vei reusiwinking
Bafta si succes.

| AdaAndreeaAda a răspuns:

Pai ai 2 variante ori inveti pe dreapta ori astepti o chitara de stanga