| anonim_4396 a întrebat:

Asa ...Sunt fata si acum 1 an mi-am luat o chitara acustica ...imi place ...sunetul e cam naspa. vreau cv cu care sa pot canta nu stiu... s zicem rock pop ...maybe country (chitara clasica stiu)...eu am chitara acustica rock... Dar sunetul nu e rock! ce corzi imi recomandati daca sunt inca incepatoare .am vazut ca sunt light... extra light .medium si alea alea. m sfatuiti!?! please? nu m intrebati dc am zis ca is fata. .am zis pentru ca fetele (se zice) ca nu invata repede .mai ales la chestii cu chitara

4 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ce sunet de chitara cauti? da-mi un link cu o melodie pe youtube si imi spui unde exact minut:secundewinking Grosimea corzilor afecteaza subtil tonul dar nu cred ca acolo e diferenta pe care o cauti tu happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca ii pune corzi de plastic nu o mai amplifica din dozehee hee Corzi metalice 100% daca nu vrei sunetul moale de nylon. Eu unul nu cunosc o astfel de diferentiere la chitari acustice, pentru rock si country de exemplu. La grosimea corzilor ai de ales intre:
Corzi mai subtiri, mai moi si mai comode dar cu sunet mai de sarma, sau mai groase, mai tari si faci bataturi si te dor mainile dar suna mai rotund. De obicei compromisul e pe la mijloc. Legat de sunetul de chitara, te ajut cand dai detaliiwinking

| anca2903 a răspuns:

Daca esti incepatoare, probabil e mai bine sa folosesti un set de corzi cu 3 corzi de metal(E, A si D) si 3 de plastic (G, B si e). Daca vrei sa sune mai "rock" poti sa o conectezi la un amplificator, daca se poate. Daca nu, poti sa canti cu o pana de inox, dar este mai greu.

Legat de ce melodii ai putea canta, eu iti recomand sa inveti ceva usor pentru inceput. De exemplu Andri Popa, Love me tender, House of the rising sun, Hey Joe!, The Godfather Theme. Sunt destul de usoare si dupa ce inveti sa la canti bine, vei putea sa inveti mai multe melodii.

Si, legat de chestia cum ca fetele ar invata mai greu. Nu cred ca este neaparat adevarata. In trupa scolii noastre cele mai bune chitariste sunt fete. (Baieti, nu o luati personal! Cel mai tare pianist e baiat!) Nu te gandi ca nu vei reusi sa inveti repede doar pentru ca esti fata. Sper ca ti-am fost de ajutor si iti urez succes!

| yaman a răspuns:

Incearca o chitara acustica Baby Taylor costa ceva dar are o acustica buna happy