| マリア a întrebat:

Buna TPU! Imi poate spune cineva ce vocalize asi putea face singura acasa, dar sa le pot face corect. Asi vrea ceva care sa ma ajute sa ating notele inalte. Multumesc!

2 răspunsuri:
| maria999 a răspuns:

Buna! Eu fac vocalize acestea:Maaaaaaaa si sa fie lung cu a din nou il ti lung si incerci sa-l ridici.Ideea este ca, cand vei canta trebuie sa duci sunetul departe sa nu-l auzi numai tu.Nu stiu daca intelegi ce vrei sa spun, insa profesoara mea de canto asa imi spune de fiecare data! Ia o oglinda in mana si tine-o apropiata de gura ta.Vei obserava ca sunetul nu va fi auzit de altcineva si nu vei canta curat. Apoi tine acceiasi oglinda la departare si incearca sa canti cat de curat poti.Vei observa cat de frumos se va auzi fata de data trecuta.Nu stiu cum sa ma fac mai explicita.Sper ca ai inteles! Vocalize oricum poti sa faci cu ce vocale vrei tu important este sa ridici sunetul. Poti incerca si aleluia sau sunete vibrato. Sper ca te-am ajutat!

| Cld_Andreea_1998 a răspuns:

Ti le poti face in 5 minute : ma me mi mo mu a e i o u do re mi fa so la so re mi ooooo