| Farewell a întrebat:

Care este după părerea voastră cea mai bună trupă rock/metal?

Răspuns Câştigător
| MaskOfSanity a răspuns:

Eu nu pot alege o singură trupă de la un singur subgen, dar să aleg cea mai bună trupă metal.

Nu există conceptul ăsta, de "cea mai bună trupă". Şi dacă există, e atât de subiectiv încât devine fără importanţă Sunt prea multe subgenuri ale rockului şi metalului şi prea multe stiluri diferite ca să se poată alege o singură învingătoare. Ok, putem spune "cea mai bună trupă thrash" sau "cea mai bună trupă black", dar nu una care să reprezinte toate subgenurile. Şi fiecare îşi va pune pe tavă trupa preferată, evident.

| Farewell explică (pentru MaskOfSanity):

Păi tocmai de aia am specificat "după părerea voastră". Vreau doar să văd ce cred alții.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Farewell):

Păi, puteai foarte bine să ne întrebi care sunt trupele preferate. Am specificat şi eu că nu pot alege. În fine, preferatele mele sunt Ensiferum şi Finntroll.

24 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Una dintre ele ar fi Nirvana... Oricum sunt multeeee trupe la fel de bune, poate chiar mai bune.

| Nolkyz a răspuns:

Iti dai seama ca cei mai multi or sa iti zica formatiile preferate mai degraba. In fine. Eu as zice... Dream Theater.

| FadetoBlack a răspuns:

Sunt de acord cu ce s-a spus mai sus.
Nu poţi să alegi o singură trupă...
Printre preferate... Megadeth, Metallica, Opeth, Avantasia, Deep Purple, Scorpions, Enisfierum, Wintersun, Children Of Bodom, Anathema, Draconian, My dying bride, Kalmah, Motorhead şi lista poate continua la nesfârşit.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Power metal - Avantasia,Edguy,Blind Guardian,Stratovarius,Helloween,Dragonland,Dark Moor,Dreamaker,Sabaton,etc.
Thrash metal -Metallica,Pantera,Testament,Megadeth.
Melodic metal/Death metal - Death,Children of Bodom, Wintersun, In flames, Kalmah.
Folk Metal - Eluveitie, Finntroll...

| Farewell explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Știu cat de greu e să alegi doar una.winking

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Farewell):

Păi,nu pot alege în nici un caz doar una, nici măcar pe subgenuri...

| Wøodenpints a răspuns:

Aici răspunsurile vor fi extrem de subiective.
După părerea mea, nu cred căexistă o trupă rock/metal, care să fie cea mai bună. Care să le dea lecţii la celelalte trupe, din absolut orice punct de vedere.
Sunt trupe bune doar la un capitol, la versuri, riff-uri, solouri de chitară, complexitate, ...etc. Dar nu cred că este vreo una care să fie cea mai bună la toate aceste capitole...ar fi prea de tot.

| Duucu a răspuns:

Heavy metal - Metallica
Power metal - Galneryus
Viking metal - Ensiferum
Folk metal - Wintersun
Symphonic metal - Within Temptation

| KristalPop a răspuns:

Led Zeppelin, Iron Maiden...

| Rakanishuu a răspuns:

Una cea mai buna nu o sa existe niciodata. Dar cea care ma face pe mine sa cred ca este cea mai buna este Pantera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metal: Avantasia si Iron Maiden.
Rock: Nirvana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există "cea mai bună", cum să întrebi așa ceva?!

| Farewell explică (pentru anonim_4396):

Poate pentru unii există. Crezi că eu aș putea alege? No way. Vreau doar sa văd cat de greu/ușor le este altora să aleagă. Nu caut trupa perfectă.

| fadnox a răspuns:

De ce tot timpul numai si numai una, de ce sa te limitezi aici?
fie, suprema : Pink Floyd
dar si multe altele in ierarhia asta

| Farewell explică (pentru fadnox):

De ce? Pentru că știu că e o mare tortură să alegi. laughing

| FearOfTheDark a răspuns:

Megadeth e trupa mea de suflet. Apoi e Children of Bodom.
Sunt multe subgenuri si foarte multe trupe ca sa alegi numai una.Ascult aproape orice subgen, evit sa ascult ce se termina in -core.

| tlaura a răspuns:

Nu am o trupa favorita,

| SymphonyOfDestruction a răspuns:

DIO, pentru ca vocea lui a fost foarte incredibila chiar dupa ce a avut 60 de ani.ascultati piese live din 2000 si ceva. are si riffuri foarte bune si versurile sunt geniale.

| claudia511 a răspuns:

E prea dificil sa aleg una, asa ca am sa enumar trupele mele "de suflet": Anathema, Amorphis, Pantera, Black Label Society, Slayer, Exodus, Iron Maiden, Led Zeppelin, Def Leppard, Porcupine Tree, Soul Asylum, Scorpions, Lynch Mob.

| Verne a răspuns:

Dupa parerea mea, as spune ca Aerosmith, motivul?, au facut istorie din 1970 pana in prezent au cucerit o multime de oameni, Steven Tyler are o voce extraordinara, dar au imbatranit si ei.

| CrinaCampian a răspuns:

Rock happy