| anonim_4396 a întrebat:

Care este opinia dvs. despre cenzura?(fac referire la cenzura limbajului vulgar,obscen, a imaginilor violente, pornografice..etc.)Este necesara, inutila? Care este situatia in celelalte tari europene?
Cunoasteti studii concrete?

Precizez ca nu sunt interesat de opiniile celor ce indiferent de subiect au instinctul de a lasa comentarii in stilul "jos cenzura!" urmate de versuri Parazitii, si nici de cele ale celor mai pudici dintre voi.

multumesc

3 răspunsuri:
| Gabica a răspuns:

Sincer,cenzura are si ea scopul ei..Normal ca un copil de 6 ani ar fi influentat de niste imagini violente, pornografice, dar daca difuzarea lor s-ar face la anumite ore, nu inteleg pe cine ar deranja.Si,pana la urma, daca nu vrea sa se uite, poate sa inchida televizorul, e alegerea lui.
Dar oricum, dupa varsta de 15-16 ani, nu mai are niciun rost sa ne comportam ca si cand suntem perfecti si nu am scos niciun cuvant vulgar pe gura.Toata lumea stie ca am facut-o, toata lumea o face...Ne-am obisnuit, deci ce scop mai are cenzura?

| M25M a răspuns:

Cenzurarea o vad ca pe o metoda de a ingradi libertatea de exprimare si opinie. Nu vad de exemplu de ce l-ar intriga pe un cetatean daca la televizor s-ar difuza la o anumita ora imagini pornografice, sau cu tenta violenta sau emisiuni cu un limaj indecent atat timp cat el are in mana dispozitivul de declupare, de evitare a acelor programe si anume telecomanda.
Daca sper exemplu in mass media sunt astfel de subiecte prezentate in acest mod, consumatorul are alegerea libera sa aleaga ceea ce nu il deranjeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La melodia aia ma gandeam si euhappy
Dupa parerea mea, copii n-ar trebui sa auda undeva injuraturi sau alte chestii de genu' (imagini violente, pornografice) pentru ca isi fac o parere gresita despre ceea ce ar trebui sa fie o exprimare libera.Ei or sa duca totul la o vulgaritate extrema.
Dar dupa varsta de 16 ani, deja nu mai are rost sa incepi cu "Vai, ce ai zis?!" cand stim cu totii care e treaba cu limbajul asta vulgar.Deci daca simti poti sa injuri, nu-i nevoie sa fii ipocrit.Sau daca nu simti sa injuri, macar sa nu te mai oripilezi cand injura cineva (vorbeam in general acum).
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa le ascultam tuturor cocalarilor injuraturile in exces si fara rost.tongue