| anonim_4396 a întrebat:

Care este opinia dvs. despre cenzura?(fac referire la cenzura limbajului vulgar,obscen, a imaginilor violente, pornografice..etc.)

Este necesara, inutila? Care este situatia in celelalte tari europene? Cunoasteti studii concrete?

Precizez ca nu sunt interesat de opiniile celor ce indiferent de subiect au instinctul de a lasa comentarii in stilul "jos cenzura!" urmate de versuri Parazitii, si nici de cele ale celor mai pudici dintre voi.

multumesc anticipat

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu sunt impotriva cenzurii de orice fel. Limbajul vulgar, violenta si pornografia trebuie sa se autocenzureze, alta solutie nu exista. Iau ca exemplu domeniul TV: inainte de a exista CNA nu aveam un Capatos si nici filme porno la amiaza. De ce? Pentru ca cei care prefera astfel de programe le gasesc oricum, iar cei care nu le vor nu se uita, prin urmare audienta scade si emisiunile respective sunt scoase din grila.
In privinta educatiei copiilor, cei care lasa asta in grija mass-mediei sunt oricum pierduti, deci pe mine unul sa ma slabeasca.

NOname
| NOname a răspuns:

În spațiu public (inclusiv cel virtual), la care au acces și copiii, sunt de acord cu cenzura, dar nu cu una exagerată, ci cât să se păstreze limita decenței.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este necesara cenzura pentru tot ce ai enumerat. Nu cunosc studiile lor. Dar ma uit (de exemplu) la emisiunile televiziunilor europene. Nicaieri, absolut nicaieri nu sint femei neimbracate in nici un fel de emisiuni (la noi sint aproape goale si la "meteo", in plus, stau pe mijlocul ecranului sa fie vazute). In nici o emisiune (europeana!) nu am vazut vulgaritati si violenta cum sint la noi. Nicaieri nu ies sa-si spele rufele in public cum fac la noi "vedetele" fabricate de televiziuni. Nu exista emisiuni, reviste de cultura.
Urmaream cu mult interes emisiunea "Erede" pe RAIuno. A fost ceva asemanator si la noi. Trei sferturi de emisiune blondele puneau intrebari indecente concurentilor si se jigneau reciproc.
La noi, pornografia este cel mai bine vinduta atit in ziare cit si la televiziuni. Adevarul este ca autorii unor astfel de articole/emisiuni stiu bine cu ce sa manipuleze acest popor.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Da, mi se pare inutilă.De exemplu în televiziune mi se pare mai okay în loc de cenzură să mute programul de difuzare a emisiuni sau ce o mai fi.Mi se pare total vina lor când cineva înjură, pentru că din moment ce chemi pe cineva la tine-n emisiune ar trebui să ştii la ce dracu' să te aştepţi.
În muzică mi se pare cea mai mare prostie posibilă. Strică toată melodia. Când aud pauze în loc de cuvinte înnebuneeesc.Şi mai jmkr e la melodiile lui Eminem de exemplu la care pe VEVO 's aşa de multe cenzurări că mă ia cu dureri de cap.Sunt unele cuvinte care din punctul meu de vedere nu-s nici pe departe vulgare sau ofensatoare şi totuşi bagă de-a beep-uri de crapă melodia.
Baftă!

| Generalul a răspuns:

Sunt multe de zis in privinta cenzurii, care exista nu numai in media clasica ci a ajuns chiar si in jocurile pe calculator, unele fiind interzise in unele tari, sau putand fi comercializate doar celor peste 18 ani. Este curios cum primesc aviz de difuzare filme politiste/de actiune in care mor sute de oameni impuscati, vezi traficanti de droguri, urmariri de masini, explozii, etc, iar sexul, care este totusi ceva normal, este interzis total pana la ora 12. Adica in mintea unui copil e mai ok sa bagi cutitul in cineva care te supara decat sa faci dragoste cu iubita happy Cenzura e doar scuza si imposibilitatea unei societati bolnave sa isi recunoasca defectele, pe care prefera sa le atribuie altora mai bine...

| Denis777 a răspuns:

Parazitii in majoritatea pieselor au dreptate sunt niste oameni foarte inteligenti(probabil ai urmarit interviuri),cenzura este ceva negativ pentru mine, cu toti am auzit cuvinte obscene si in cele din urma si copii vor ajunge sa vada filme cu continut pornografic, oricum deja incepe controlul probabil suna ciudat dar in scoli, pe strazi, si in alte locuri publice au pus camere de filmat.Nu anul acesta, probabil peste 10 ani nu o sa mai putem nici bate un cui fara o amenda unflata.Momentan vorbim urat, nu sunt de acord ca cenzureaza youtub-ul pentru niste poze mai obscene(9 piesa toate-s la fel a fost cenzurata o perioada de pe youtube impreuna cu 2 melodii)

| gopo123 a răspuns:

Cenzura este poitivit Wikipedia:"Cenzura este prevenirea diseminării informației către public de către un grup de control. De obicei, cenzura este realizată de guverne, grupuri religioase sau de mass-media, dar există și alte forme de cenzură. Păstrarea informațiilor secrete oficiale, secretelor comerciale, proprietății intelectuale și comunicațiilor privilegiate avocat-client nu sunt de obicei descrise ca cenzură, atâta timp cât rămân în limite rezonabile. De aceea, termenul cenzură poartă deseori o semnificație de represiune prin secretizarea informațiilor.".Cu alte cuvinte limitarea informatiilor despre un anumit subiect. Cenzura in opinia mea este utila deorece opreste oarecum toate acitunile de ordin vulgar, obscen care i-ar afecta afecta spre exemplu capii mici cei sub12 ani.
Un alt exemplu de cenzura ete anuntul din inaintea inceperii uni film care anumta ce categorie au vioi sa vada filmul.Mie nu mi se pare normal ca un copil de 9-10 sa vada un film cu tenta ponografica, boscena sau vionenta. Daca nu ar exista cenzura ar fi incurajate tote aceste acetiuni natura vulgara, pornografica.

| dracu14 a răspuns (pentru gopo123):

Crede-ma la 9-10 ani copii stiu perfect ce este pornografia, gandeste-te ca un copil cu acces la internet descopera pornografia de pe la 7-8 ani chiar dintr-o greseala pentru ca inernetul este plin de asa ceva exista si pe site-urile de jocuri online categoria jocuri pentru adulti si copilul din curiozitate poate sa dea un clic acolo...

| gopo123 a răspuns (pentru dracu14):

Raspuns pentu CristiAndrei1 tongueote nuii copii dar nu toti, mai ales cei care nu au aces la intenet. Consider de cuviinta ca tote acele site-uri care au jocuri cu tenta pornografica, sau obscena sa contina anumite restricii sau macar sa aiba acees dor cei care au cont pe respectivele site-uri.Intradadevar ca lumea a evoluat si copii au acees la intenet inca de la varsta de 3-4 ani ceea ce e bine pentru ca invata mai repede lucruri utile, dar aceata evolutie are si parile ei negative (copii invata si ce e danutator pentru ei privind natura psihica), de aceea e pine venita pentru copiii si nu numai.