| MaraMadalina1888 a întrebat:

Ce părere aveți despre chitarele de la Irin? Mie nu mi se par asa pune dar mi-a recomandat cineva. Vreau sa cumpăr o chitara electrica

Răspuns Câştigător
| omar456321 a răspuns:

Exista o varietate foarte mare pe piata. Din moment ce ai mentionat Irin, am sa presupun ca bugetul este "entry level" cum ar veni. Personal, nu as recomanda sa cumperi o chitara online de la firme de genul de care nu prea au auzit multi. Sunt ieftine, dar, desigur, asta pentru ca nu sunt chiar de calitate.
Dupa mine, eu m-as duce la un magazin si as incerca niste chitare de la branduri mai cunoscute, ca si Squier sau Epiphone, Jackson, Ibanez, etc.
In magazin sunt putin mai scumpe, dar merita, mai ales pentru ca le poti incerca si poti face o alegere de care sa fii sigur/a.
Si in cel mai rau caz, daca nu esti multumit/a, le poti vinde cu usurinta.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda (pentru o incepatoare), o chitara simpla de 6 corzi, pana inveti si ai habar ce se intampla in lumea muzicii, cu un asemenea instrument.
Recomand chitarile de la Reghin, care sunt renumite in lume, prin calitatea lor.
https://www.hora.ro/chitara_clasica_sm45.html

Peste ani, cand vei cunoaste suficienta chitara, note, teorie si practica, iti poti cumpara si o chitara electrica, dar pana atunci, ia-o cu inceputul si deschifreaza tainele muzici cu o chitara clasica.

| MaraMadalina1888 explică (pentru Violleta2022):

De unde știi ca nu am habar? Doar pentru ca am spus o firma? Când la chitara de aproape 1 an, chitara clasica.Nu știu despre chitara electrica aproape nimic, dar crede ma ca neștiutoare nu sunt

| MaraMadalina1888 explică (pentru Violleta2022):

Am învățat pe chitara clasica tot ce e nevoie pentru a canta/compune piese. Deci sfatul tău e inutil. MULTUMESC ORICUM

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

Din cele 2 propozitii scrise de tine in topic, nu reiese ca ai stii sa canti la chitara si nici ca ai avea habar de ele.
De aici am dedus ca nu stii.
Sfatul meu a fost de bun simt, dar se pare ca l-am dat unui copil razgaiat si fara bun simt, care nu-l merita.

| MaraMadalina1888 explică (pentru Violleta2022):

De acolo reiese ca vreau o chitara electrica pentru ca nu am avut pana acum una de genul.Nu am fost nesimțită, iar copil razgaiat se spune la aia de 12 ani care nu au cei 7 ani de acasă.Nu știu cât de matura esti sau câte cunoștințe în muzica ai și nici nu ma interesează, mi ai dat un sfat de care eu nu am nevoie si totuși ti am mulțumit, nu te am înjurat. Tot ce am făcut a fost sa îmi spun părerea și sa te contrazic, dar probabil in comunism asta se lua ca jignire