| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre rap.ul romanesc? eu cred ca nu este atat de bun pe cat il lauda paginile alea care doar ii pupa acolo unde nu ajunge soarele pe toti papagali care se cred rapperi.Bine nu tot rap.ul romanesc este prost dar majoritatea este sub mediocru.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar acum ascult o piesa de-a lui Eminem.
Oh, ironia! :D

In primul rand, salut!
Iar in al doilea rand, rap-ul romanesc nu se compara cu cel american, cel putin. Asculta versurile unor romani, apoi ale unor americani. Nu se compara.
De aceea ar trebui sa-l comparam la nivel national.
Limba romana e diferita de limba engleza, asadar, se schimba totul.
Din punctul meu de vedere, limba romana este si mai grea. E mai trista. :))

Si ai dreptate, unii sunt doar laudati acum, deoarece sunt deja cunoscuti.
Dar stii de ce sunt cunoscuti, desi canta prost?
Pentru ca au fost PRIMII in Romania.
Asculta niste piese LIVE ale artistilor cunoscuti vs ale unor artisti necunoscuti. Si vei observa ca in majoritatea cazurilor, cei necunoscuti canta mai bine!
Stii de ce?
Pentru ca acum singura modalitate de a deveni cunoscut este sa stii sa canti.
Atat.

PS: Vreau sa ajung rank 1 pe TPU.ro, aici este videoclipul de prezentare a proiectului: https://www.youtube.com/watch?v=MTLY2OKvWkk

| VictorFenrir a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca nu se compara cu cel american, cand am zis de aia laudati m.am referit la pulifricii aia care apar peste noapte si sunt laudati de paginile de **** de ''rap'' din Romania.Si aia care au fost primii in Romania acum sunt praf Bug Mafia, La Familia sunt praf acum nu mai seama deloc cu cei vechi, doar Parazitii au ramas la fel si bine au facut.

| Eva17 a răspuns:

Nu ştiu de tine, dar mie nu imi place acest stil de muzică. Sunt doar unele din care cu adevarat poți învăța ceva (gen Dragonu-Poveşti de familie), iar la cele cu înjurături şi nimic interesant nu le văd sensul! Eu una m-am săturat de toti copiii din ziua de azi (chiar si cei de 10 ani,care sincera sa fiu ar trebui sa se bazeze pe alt ceva) care asculta muzica de genul asta pe strada si le invata pe de rost,iar imaginea pe care si-o fac acesti "artisti",daca ii putem numi asa, este total stupida! Tone de tatuaje, haine de cocalari, cercei in nas si nu mai stiu eu unde si-i baga, etc.Practic,dupa parerea mea nu stiu cum sunt ei si fanii lor priviti de Dumnezeu daca au aceste gesturi. Poate e ciudat ca spun asta, insa sunt cantareata de muzica clasica si acesta poate fi unul dintre motivele pentru care nu suport rap.ul

| VictorFenrir a răspuns (pentru Eva17):

Nu stiu ce rap ai ascultultat tu daca ai vazut ca sunt doar injuraturi fara rost si ca se imbraca ca niste cocalari, probabil ai ascultat doar rap romanesc, nu te lua dupa aparente nu toti care se cred rapperi sunt cu adevarat rapperi. Poate iti vei face alta parere daca vei asculta rap.ul american cum ar fi 2Pac,Warren G, Nate Dogg, Nas, Eminem, Bone Thung N Harmony si lista poate continua.Rap.ul nu se rezuma doar la injuraturi cum ti.ai facut tu parerea ascultand poate doar cateva melodii, rap.ul se imparte in mai multe subgenuri si fiecare are ceva deosebit fata de celalalt, sunt trupe care combina rap.ul cu jazz.ul cu r&b.ul cu reggae si asa mai departe.Trebuie doar sa stii unde sa cauti si vei gasi melodii de calitate.App nu ascult doar rap ascult si rock, reggae, jazz, pop din anii 80' si 90', funk, soul, r&b si in general multa muzica din anii 80' si 90'
Uite cateva exeple care nu sunt injuraturi fara rost, ascultale te rog poate iti vei schimba parerea
https://www.youtube.com/watch?v=H5-i-UDKAsE
https://www.youtube.com/watch?v=RvVfgvHucRY
https://www.youtube.com/watch?v=LohefR4QnfU
https://www.youtube.com/watch?v=NEUX-HYRtUA
https://www.youtube.com/watch?v=phITXWICxlM