| Loewee a întrebat:

Daca pun subwoofer-ul in alta pozitie decat cea normala, afecteaza cu ceva?
Bass Reflex Pioneer TS-WX305B Asta detin, statie HMH PA-602
bridgeable mosfet amplifier 2channel 2 ohm stereo stable electronic crossover netowrk 600 WATTS, asta e tot ce scrie pe ea, am cautat pe internet specificatii dar nu gasesc nimic concret despre statie. In fine sa fac o mica descriere, are FULL - HPF - LPF (e setat pe LPF pentru subwoofer atat stiu si eu ) apoi are HZ pentru LPF (50 Hz - 120 Hz) BASS BOOST 0 - 6 - 12 dB, il setez pe 6 nu e nici foarte mult nici foarte putin iar apoi mai are AMP care sa zicem ca e vreo 20% maxim 30%. Acum eu stiu ca subwooferul meu are Frequency range: 20 Hz ~ 125 Hz (-20dB) (in-car), as avea nevoie de o statie mai buna? Plus ca pe statie e 2ohm iar subwooferul 4ohm, nominal power 350W statia e 600W acum nu stiu daca valorile astea sunt reale... Am nevoie sa mi se explice ca la prosti fiecare chichita.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

2 ohmi solicita statia mai tare decat 4 ohmi. Deci, statia merge mai relaxata cu subwooferul de 4 ohmi.
Insa la impedanta dubla, de regula ai jumatate din putere. Din aia 600W la 2 ohmi, probabil ramai cu 300W la 4 ohmi, ceea ce e ideal, daca puterea maxima a subwooferului e de 350W.
Pozitia subwooferului poate fi aproximativ oricare, am vazut difuzoare montate in cele mai ciudate pozitii. Insa pentru un sunet bun, te sfatuiesc sa il pui cumva inspre fundul masinii. Subwooferele intotdeauna se aud cel mai bine daca sunt in coltul unei incaperi, valabil si la masina. Pe mijloc se aude naspa, in "colt" bubuie mult mai bine.
Cat despre reglaje, LPF e bine, cum ai spus, bass boost il reglezi dupa ureche, iar LPF-ul la fel, in functie de melodiile pe care obisnuiesti sa le asculti, semnalul de la player (unele nu coboara cum trebuie), si mai ales frecventa la care e acordata incinta. Dai o melodie cu 'basi', la un volum mai mare, si stai pe reglaj, te plimbi stanga-dreapta pana gasesti zona cu randamentul maxim. Bineinteles, fiind vorba de bass, e recomandat sa ramai in zona cu frecventa mai mica, dar nici cea mai mica, ca n-o sa se auda mai nimic.

| Loewee explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult! In fine, mi s-a ars statia de 600W mi-am luat alta de 1000W care scade la 40Hz aia veche era 50Hz minimul de la LPF gain-ul e la jumate bass-ul se aude bine... big grin Multumesc mult din nou!

1 răspuns: