| anonim_4396 a întrebat:

De ce muzica clasica este asa de dispretuita in zilele noastre, ea poate sa reflecte un mesaj oarecare un sens, dar oamenilor din ziua de azi le place dubstepul care nu inseamna absolut nimic, hardrockul in care toti tipa ca magarii si la fel nu reda nicio emotie niciun mesaj, ei bine rockul normal imi place si mie putin, pai de ce oamenii dispretuiesc frumusetea clasicismului?

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Fiecare om se regaseste intr-unul sau mai multe genuri de muzica, nu trebuie ca acel gen sa transmita un mesaj, e suficient ca acea persoana sa se regaseasca in el, adic sa se regaseasca in acel ritm in functie de starea in care se afla, in functie de principiile sale de viata, gandurile sale... pe scurt de atitudinea sa cu mediul exterior.

| KillMePlease a răspuns:

evident...
fiecare om ascultă ce vrea şi ce îi place
de ce trebuie tu să te legi de ce ascultă alţi oameni?

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Pai nu ma leg, doar am intrebat, eu stau cuminte.

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

de fapt, în întrebarea ta ai amintit de nişte genuri muzicale (probabil nişte genuri ce nu sunt chiar pe placul tău) şi nu ai ezitat să-ţi spui părerea negativă despre fiecare dintre ele, practic se poate spune că te-ai legat (indirect) de cei ce ascultă genurile respective
dar nu contează, oricum

| KamaSutra a răspuns:

Fiecare om are propriile preferinte si nu trebuie sa le judecam, fiecare din noi ne regasim intr-un anume gen, nici mie nu-mi prea place hardrock-ul, imi place rapp-ul, dar nu ma leg de ceea ce le place celorlalti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca mai sunt si oameni care asculta muzica clasica.
Da, este un gen foarte frumos, dar nu toti apreciaza.

Si la faza cu hardrockul... Daca acolo tipa ca magarii, incearca sa asculti hard core sau death metal.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faraza cu hard core si death metal, nu vreau sa cad in coma, si asa sunt sensibil la toate acestea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesanta intrebare. Muzica clasica sau muzica culta este un gen muzical profund si neinteles de majoritatea oamenilor. In general, oamenii prefera distractia si n-am vazut om care sa se distreze pe muzica clasica. Acum, ma gandesc, la o petrecere ce preferi sa asculti: muzica clasica sau manele? Pai, poti tu sa dansezi twerk pe muzica clasica? Cu siguranta nu. Si mai este si faptul ca muzica clasica nu e promovata. Se vede ca MTV-ul e la putere. Macar daca nu s-ar promova atat de mult destrabalarea. Ceea ce ma deranjaza mai mult este influenta pe care o are asupra tinerilor. Parca le spala creierii.