| mcrenma a întrebat:

De ce sunt rockerii persecutati de ceilalti? De ce sunt priviti cu alti ochi? De ce se ia toata lumea de ei doar pentru ca sunt diferiti?

Răspuns Câştigător
| checkmybrain a răspuns:

Asta se intampla numai la noi, din cauza multimii de cocalari si needucati care habar n-au ce inseamna muzica cu adevarat. Ei nu stiu ca muzica pe care o ascultam noi acum, se tot asculta de zeci de ani si inca este apreciata, si comentariile lor stupide nu schimba acest lucru. Pe mine sincer nu ma deranjeaza ca-mi spune cineva ca sunt emo sau cand rade cineva de mine ca ascult rock. Prostii sunt tot ei, ca n-au idee ce e aia Muzica, si cand vad un tricou cu Iron Maiden sau Metallica, striga cu o mandrie prosteasca "UITE UN EMO!" de parca ar stii ei de acele trupe sau de heavy metal.
Suntem judecati aiurea pentru ca multi nu au rabdare sa ne cunoasca. Toti idiotii sar cu argumente de 2 bani, cum ca rockerii sunt satanisti, jegosi sau disperati(in sensul ca se dezlantuie in public etc). Ce-i cu generalizarea asta, fratilor? Unii, da, sunt satanisti, si ce? Nu inteleg ce problema au unii oameni cu religia altora. Si in plus, asta nu ne face pe toti satanisti. Cunosc rockeri care au foarte multa credinta in Dumnezeu asa ca degeaba spun unii prostii. De asemenea, nu poti spune din start ca cineva e jegos, atata timp cat nu i-ai controlat tu lenjeria sau ai vazut ca nu s-a spalat de nu stiu cat timp; din nou, vorbesc tampitii fara sa cunoasca. Si DA! suntem disperati! pentru ca altii sunt prea ocupati cu masini, femei, bani si haine scumpe, si poate noi suntem singurii care isi mai fac timp sa se uite putin in jur si sa vada in ce cac*t a intrat tara asta. Lor nu le pasa, sunt prea orbi. De-aici vine toata disperarea si ura asta, din cauza ca suntem judecati gresit de Romania-ntreaga. Sincer, as fi vrut sa fiu nascuta acum 50 de ani, cand aproape intreaga lume asculta rock(sau alt gen de muzica de calitate) si nu existau manele, house, Justin Bieber sau Lady Gaga. Majoritatea habar n-au ca poate si parintii, si bunicii lor ascultau muzica de care ei isi bat joc. In fine, ce conteaza asta? Doar traim in Romania, e absolut normal sa fii un idiot, dar daca ai parul cu 5 cm mai lung si te imbraci in negru, vai doamne, trebuie sa fii impuscat cat mai rapid!(sarcasm).
Asta-i viata in Romania acum, n-ai decat sa te obisnuiesti.
Traiasca muzica rock si respect rockerilor adevarati! \m/

19 răspunsuri:
| silence a răspuns:

Dinou aceeasi intrebare care mi-o pun eu in fiecare zii. si nu exista un raspuns pentru ca lumea eticheteaza gresit si au o alta conceptie mintala prosteasca despre noi de ce suntem luati aparte intr-o umbra de persoane nu stiu cum sa spun adica daca niste persoane ne vad cu tricouri negre si cu par lung gata au pus eticheta nespalati si satanisti. emo, drogati ...adica este o conceptie pe care niciodata nu am putut sa mi-o explic adica LUMEEEE NU ATI OBSERVAT INCA CE SE POATE INTAMPLA IN ROMANIA? tara aceasta este tara tuturol posibilitatilor! happy sa fie oare de la muzica noastra? :-ss sa fie oare de la stilul nostru de viata si felul in care ne imbracam? dar totusi lumeee incetati o data cu etchetarea gresita si vorbele urate persecutarile fata de rockerii suntem si noi fiinte si traim si noi pe lumea asta! cei care fac lucrurile astea fata de rockeri si nu stiu ce inseamna muzica legendara si adevarata care si astazi mai este respectata de aproape toata lumea ...sa isi vada de manelele si justin bieberu' lor!

| Диана a răspuns:

Pentru ca lumea e batuta in cap. laughing
De exemplu ieri ma plimbam cu o prietena si am trecut pe langa niste cocalari. Si zice unu dintre ei ''uite bah ce sataniste''.
Ce m-a enervat. laughing Si-a luat niste injuraturi de la mine. laughing
Anyway, sa revenim la subiect. Cel mai mult manelarii se iau de rockeri. Pentru ca, deh, manelele cu rock egal razboi. laughing
Si oamenii trebuie sa inceteze sa spuna ca daca asculti rock esti satanist sau emo sau cine stie ce prostii. Macar melodiile rock transmit ceva, un mesaj. Nu ca manelele in care un cocalar si niste pitipoance se rup pe o melodie de *** cu versuri despre dusmanii lor, valoarea lor etc etc. laughing straight face
Asa ca nu ascultati ce spune lumea. happy
Pa, pa!

| biiiabyby a răspuns:

Doamne!straight face Chiar nu suport chestia asta. Lumea e obisnuita sa puna eticheta de "DROGAT" pe rockeri. Majoritatea rockerilor se dezlantuie, daca pot sa zic asa. Si mai ales ca generatia asta dupa ce ca mai pun eticheta de drogat, mai zic si emo.

Da' eu stiu ca ei sunt chill si foooarte de gasca. Plus de asta, pletosii's sexy.

Si orice ar spune lumea, sa nu te descurajezi! happy
Plus ca, ai o multime de rockeri alaturi de tine!

| Liviu a răspuns:

Si rapperi mai sunt persecutati...
Cat despre rockeri...nam nimic cu ei mi se par super ok...
Adica nu e mare dif intre rapperi si rockeri...
Ma refer la vestimentatie... ca la muzica estehappy
Si cat despre diferente...
Asa e lumea
Btw noi de ce ne luam de manelisti?laughing
Lasa-i mosule... asta e cursu vieti.

| Anonima_9977 a răspuns:

Si eu ascult rock chiar destul de mult, dar nu pot spune ca sunt excentrica, iar din punctul meu de vedere nu sunt si inu privesc diferite pe rockeri...sunt doar persoane normale doar ca cu alete preferintze si atata totthumbs up pot spune ca absolutzi toti oamenii sunt caracterizatii intr-un mod mai mult sau mai putin ciudat de la cocalar la punk si de la manelist emo happy

| Helvete a răspuns:

Ai spus-o si tu in intrebare- pentru ca sunt diferiti. Si din pacate, cu atat mai mult in Romania, oamenii se uita ca la naiba la tine daca arati ceva mai altfel(nu neaparat rocker). Traiesc chestia asta in fiecare zi(nu sunt rocker, dar ascult genuri mai obscure si am un stil al meu, mai diferit) si m-am obisnuit. Oamneii te judeca dupa cum arati si e tare aiurea. Mai ales ca te catalogheaza ca fiind ciudat, nebun, drogat, etc., fara sa stie absolut nimic despre tine. Si mai multa nesimtire din partea lor e cand vorbesc despre tine ca si cum nu ai fi acolo si ca si cum nu ai auzi ce spun. Asa sunt oamenii, nu ai ce sa le faci, eu chiar nu pot sa inteleg chestia asta cu catalogatul, prejudecatile si porcariile astea pe care le are majoritatea. Asta e. Si cel mai bine e daca nu iti pasa deloc de ce zic sau cred ceilalti. Fiindca chiar nu conteaza.

| Aia cu cap mare a răspuns:

Toata lumea se ia de noi, daca pot spune asa, pentru ca ei zic ca rocku' a inceput de la satanisti... daca ar fi sa spunem adevaru, asa ii, DAR exista si alte subgenuri ale rockului care is chiar FOARTE TARI! eu ascult foarte mult rock desi nu-mi spun "rockerita"...in fine, ideea era ca nu au de ce sa se ia de rockeri pentru ca is cei mai de gasca tipi pe care ii stiulaughingpe bune is super de treaba sh se stiu distra, nu stau tata vacanta de vara la calculator ascultand manelelaughing
sh am vazut ca "vladutzzzulll" ne intreba de ce manelistii sunt persecutati de restul lumii...pai sa-ti zac eu de ce:manelele nu au nici un mesaj de transmis, nu exista nici o manea cu gramatica corecta si in plus toate manelele is despre femei, bani sh alte idioteniilaughingsincer nu stiu de ce m-am injosit sa-i raspund la intrebare da chiar am simtit nevoi sa-i dau in cap la ala care apara manelelelaughing
Pace si...Rock on!\m/laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Cretzule a răspuns:

Cand merg pe strada sunt privit ca un drogat dar asta e Roamania...

| Vanity a răspuns:

Pentru ca noi suntem in numar mic, iar cocalarii ne declara razboi! laughing dar ce treaba avem unii cu altii nu stiu, eu raman la principiul " Fiecare cu gusturile lui " laughing

| Dex_6605 a răspuns:

Fara ofensa dar
manele=incutura
rock= muzica de calitate
manelisti=oameni inculti si cu creieru la bani, dusmani, gagici nu in cutia craniana
rockeri=niste tipi de treaba

asta e tot ce am avut de spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania cand cineva aude "rocker" se gandeste la un satanist cu par lung, bratari cu tepi, haine strambe si lanturi.

Putina lume e desteapta si stie ca un "rocker" nu inseamna o persoana care sa indeplineasca conditiile din prima propozitie spusa de mine. Poti sa fii ascultator de rock(dar dala infocat care stie pederost versurile tuturor melodiilor de pe VH1 Channel) si sa te imbraci doar la cravata si costum.

Datorita copiilor semi-analfabeti("vin cu rockerii dupa scoala si te bat!", pic din picioare de ras cand aud o prostie din asta), copiilor emo si bineinteles, manelistilor, lumea si-a format ideea ca un rocker este o persoana retardata si ciudata.

Genul rock are foarte multe sub-ramuri. Exista unele sub-genuri extremiste cum ar fi emo, deathmetal, s. a. care incurajeaza fanii la comportamente excentrice si neadegvate(scuze pentru fanii acestor genuri, ce am zis nu e valabil pentru toti, mai sunt si exceptii ^^).
Pe langa partea negativa de mai sus se adauga si sub-genurile foarte frumoase cum ar fi rock and roll, pop rock, folk rock care sunt foarte vesele si aduc buna dispozitie ascultatorilor.Cateva exemple de trupe straine: ACDC, Guns`n`Roses, Aerosmith. Exemple de trupe romanesti: Iris, Phoenix, Voltaj si altele care nu-mi vin acum in minte.

Eu sunt rocker dar sunt o persoana foarte calma, ma imbrac normal, nu am tepi in cap, lanturi pe blugi si sunt foarte credincios.Deci din asta reiese ca NU trebuie sa judeci o persoana dupa faptul ca asculta rock sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece \ei is mai diferiti.adica se stiu distra. dupa parerea mea sunt chiar de gasca si nu sunt cum spun ceilalti. drogati oh go on.foarte fals.si sunt si frumosi happy. Traiasca rockeri big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu voi. Imi place stilul rock, muzica si ce cuprinde cuvantul. Pentru unii a fi rocker inseamna a fi emo, pentru altii o moda la fel ca stilul emo, daca ascultii rock inseamna ca esti tare (nu neaparat), iar unii se regasesc in stilul acesta si li se pare interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii sunt redusi, nu pot intelege ca fiecare are gusturile lui. Daca ascult rock sunt satanist? cum se manifesta asta? sau daca ascult manele sunt cocalar? Aici nu confundati manelistii cu manelarii. Nu va mai c****i pe voi astia care sunteti anti-manele sau anti-rock ca nu sunteti voi in masura sa judecati pe cineva.ascultati ce va place si ciocul mic, nu sunteti obligati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca este deja un raspuns castigator la aceasta intrebare, dar am si eu ceva de spus. Si eu sunt o batjocora la scoala, dar nu ma tem. Ascult orice fel de muzica vreau, dar nu ma inchin a imi fi favorita. In general imi place orice fel de muzica. Nu`s eu cu rock`ul, dar nu critic de parca as si ca la "Romanii au talent" cum fac altii. Daca de exemplu tie iti place rock`ul asta inseamna ca esti asa cum esti si ca acest tip de muzica te exprima. Daca altii asculta Lady Gaga eu sunt porc ca am ascultat o muzica de a ei si imi venea sa vomit. Si nu va faceti griji in privinta manelistilor. Eu am in clasa numa` tampiti din astia, si cand fac pe nataraii(vor sa se treaca pe rap, dar nu le merge schema) eu imi iau talpasita din clasa si vad cu cine petrec timpul. Deci fii felul tau de a fi si nu te lua dupa "judecatorii sortii".

| Vlad9371 a răspuns:

Buna intrebare dar am si eu o intrebare: de ce sunt manelistii persecutati de ceilalti? Iti raspund eu la aman2 intrebari: Rockerii cand vine vorba de alt gen de muzica is antipatici si se cred sfinti (mai ales cand se vorbeste de manele ei se cred mai inteligenti zicand ca manelele is mai inapoiate). Acelasi lucru il fac si manelistii cand vad ca altii vorbesc urat de ei. Inteles?

| bogdan_8780 a răspuns:

La fel ma simt si eu si m-am saturat de toti cocalarii idioti care se iau de noi si spun ca suntem drogati.EI HABAR NAU CE INSEAMNA MUZICA.chiar mereu cand merg la scoala un cocalar idiot se ia de mine si soramea la fel chiar daca asculta dancing in fiecare zi se ia de mine din cauza lungimii parului meu si se ia de posterul meu cu metallica si spune cas nistenespalati
eu respect toti rockeri si ar trebui introzi sa iesim in strada impmotriva manelarilor.
asa ca rock on

| iuly_3244 a răspuns:

Pentru ca sunt considerati drogati gen cocalari care au parul lung, bratari...dar nu este asa mai bine sa nu judecam dupa aparentehappy