| Prietenoasa a întrebat:

Deci cum pot sa imi fac vocea [ la cantat] sa sune mai frumos?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MisFit20 a răspuns:

Daca nu o ai din nastere e greu, dar nu imposibil. Trebuie sa faci cat mai multe vocalize si nu numai, canta zilnic la orice ora, in timp ce faci treaba, canta melodia preferata apropie-te de tonul melodiei, in general cu mult exercitiu. Evita bauturile acidulate si parca amestecul de galbenus cu zahar era bun pentru voce.

| zHeArTz a răspuns:

Bea apa rece happy.

| Prietenoasa explică (pentru zHeArTz):

Serios?

| zHeArTz a răspuns (pentru Prietenoasa):

Serios! Am un prieten care face parte dintr-o trupa rock si el este vocalistul si in fiecare zi bea apa rece ca sa ii faca vocea cat mai groasa happy.

| Thunderstruck a răspuns (pentru zHeArTz):

Nu ma pricep, dar din ce imi dau eu seama de la solistul trupei mele, nu inteleg de ce ai avea nevoie de voce mai groasa, cred ca de pe la 14 anisori am vocea destul de groasa ca sa cant orice ascult. Problema e la vocea mai subtire, nu multi pot sa treaca macar de mi3, fara sa falseze. Solistul meu nu bea apa rece inainte de repetitii deoarece raguseala aia o scoate tocmai din fortarea corzilor vocale, care nu merg intinse asa tare daca ai baut ceva rece. Corecteaza-ma daca gresesc.

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Toți au voce. Dar nu toți știu să o folosească. Îți trebuie ureche muzicală în primul rând. Dacă nu ai, nu poți trece la al doilea rând.