| DeeaMusicDeea a întrebat:

Eu iubesc sa cant dar nu am facut canto nici-o data, credeti ca si daca invat singura acasa sau prin ajutorul internetului as reusi sa ajung undeva?

Răspuns Câştigător
| MarieStephan a răspuns:

Probabil dar daca vrei sa ajungi departe si sa inveti corect ar trebui sa ceri ajutorul uui profesionist (nu neaparat sa mergi la o scoala poti cere si ajutorul profesorului de muzica din scoala)
Funda?

| DeeaMusicDeea explică (pentru MarieStephan):

Multumesc pentru raspuns, dar eu nu vreau neaparat sa ajung undeva departe, ma refer sa particip la un concurs..sau chestii de genul

7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu. Daca vrei sa ajungi MARE si demna de admiratie, e prea tarziu. Trebuie zilnic sa faci exercitii, sa mergi la scoli speciale. Desigur ca sunt destui si la noi in tara care nu cu prea mari eforturi au ajuns sa atraga plebea... ar merge cred si la tine, daca urmaresti asa ceva

| DeeaMusicDeea explică (pentru Mayar):

Aha..multumesc pentru raspuns

| Teardrop a răspuns (pentru Mayar):

Ehem...Beatles, Michael Jackson...

| Teardrop a răspuns:

Dacă nu te deplasezi n-o să ajungi nicăieri, că nu merge casa sigură.
Lol, weak joke, glumesc.

Da, dacă ai talent, dacă exersezi acasă poţi să ajungi foarte departe. De fapt, mulţi dintre cei mai mari artişti (sau cel puţin, cele mai mari fenomene, au plecat de-acasă, fără o specializare în muzică).

Cel mai pertinent exemplu e Michael Jackson. El a început să cânte acasă, cu fraţii lui, în Jackson five, şi nu avea nici un fel de pregătire muzicală. A fost un geniu, un zeu al muzicii. Însă nu te poţi compara cu el. Aşa că-ţi voi da alt exemplu.

The Beatles. Când îşi compuneau cântecele, nici unul nu ştia să scrie un cântec în note muzicale. Le făceau după ureche.

Mă rog, ar fi indicat să ceri ajutorul unui specialistă, sau să te duci la un liceu de muzică. Sau măcar să te înscrii la ceva cerc muzical, să înveţi să cânţi la un instrument măcar.

| DeeaMusicDeea explică (pentru Teardrop):

Multumesc pentru raspuns, eu chiar iubesc sa cant este unicul lucru care ma face sa ma simt bine, in special cand sunt nefericita sau infine..nu ma simt prea bine unica mea pastila este sa cant...mie mi-ar placea sa traiesc din asta doar ca sunt sigura ca nu o sa ajung nicaieri nici-o data si ca ceea ce-mi doresc eu nu se va adeveri totusi eu am cateva sperante in mine dar nu sunt prea multe sanse sa reusesc sa-mi indeplinesc visul, multumesc inca odata de raspuns big grin

| DeeaMusicDeea explică (pentru Teardrop):

Mulțumesc pentru răspunsul dat, în ziua de azi fac canto de ceva timp fiind că mi-am făcut curaj și nu regret deloc.