| vladvlad23 a întrebat:

Fac cursuri de chitara incepand de anul asta. Am facut numai o ora anul asta (abia a inceput anul la chitara). Cum se citeste o partitura stiu, ma uit la partitura, inteleg acordurile dar nu stiu sa citesc miscarea mainii.

2 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

De obicei, pe partiturile pentru chitara sunt scrise si niste numere sau litere care indica ce deget sa folosesti pentru acea nota, atunci cand trebuie sa apesi pe o coarda. Daca partitura nu are aceste indicatii, faci cum iti vine mai usor.

| LOLO20 a răspuns:

Pai in primul rand frate nu cred ca esti in stare din prima sa citesti o partitura, si stii dc? Ca sa poti citi o partitura de chitara sau de alte instrumente trebuie ani de studiu happy