| ShinMin969 a întrebat:

Hei,de ce multa lume spune ca muzica rock e satanistă? Adica e si ea muzica si fiecare asculta ce gen de muzica vrea.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Oamenii care spun ca muzica rock e satanista, spun asta pentru ca asa au auzit si ei de la altii, dar ei habar nu au despre ce vorbesc, spun si ei asta, pentru ca vor sa fie la fel ca "turma", deci daca unul spune asta, ceilalti se vor lua dupa acel om, eu sincer sa fiu, nu suport oamenii care spun ca muzica rock este satanista, pentru ca si eu ascult acest gen de muzica in fiecare zi, iar eu nu cred in Satan, deci asta nu are nicio logica, dar deocamdata mie nu mi-a spus asta nimeni, dar sunt sigur ca intr-o zi o sa o faca cineva si o sa incerc sa il fac sa inteleaga ca nu e chiar asa cum crede.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că toți judecă chestiile pe care nu le înțeleg.

| Dragosdoar a răspuns:

O parte a rockului este satanista dar este prea mica, ca sa generalizam, in general oamenii folosesc aceasta caracterizare ca pe o insulta

| LupuCenusiu a răspuns:

Conceptul cu ''muzica satanista'' a aparut acum mult timp, pe cand Black Sabbath activau sub numele de Earth. Ei au facut o melodie cu o tema mai macabra, despre visul basistului(daca nu ma insel), piesa ce continea si ''intervalul diavolului''. De atunci a aparut acest concept.
Toti se iau unii dupa altii, de aceea lumea spune asta - oameni inchisi la minte.
Cam asta e tot. happy

| OhHYeEEaH a răspuns:

E din cauza subgenurilor ...Nu stiu de ce ne-am ascunde de asta cand stim ca avem si mere putrede care ne cam strica imaginea, Black Metalul, care numai despre Satan este, ne opreste in a tine genul muzical curat..deci, cum nimeni nu sta sa ia fiecare subgen sau trupa sa o analizeze, le iau astia la comun si zic ca totul e satanist in muzica rock si metal. Dar atata timp cat stim ca nu suntem in religia asta, de ce sa ne stresam, nu?

| OpenYourMindBeforeYourMouth a răspuns:

Pentru ca sunt niste inculti, /m\

| Reqhuiaem a răspuns:

Unii asociaza rock-ul cu satanismul din pricina ritmurilor alerte de instrumente. Altii din cauza versurilor in care este mentionat "satan". Altii din pricina videoclipurilor. Nu stiu cat de satanista este muzica rock: black, heavy etc., dar e total aiurea sa asociezi toata muzica rock cu satanismul