| TFKatarina a întrebat:

Am o intrebare:
Ce parere aveti despre rockeri? Adica sunt persoane care spun ca sunt satanisti.Acum nu fac referinta neaparat la cei care asculta.Ma refer si la cei care canta.
Voi credeti ca cei care canta rock sunt satanisti? Daca da,de ce?
SI cei care asculta? Sunt si ei satanisti? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| NAT0 a răspuns:

Si de hiphoperi se spune ca-s drogati. Dar nu sunt toti. Sunt doar generalizari la fel cu rockul. Nu, nu esti satanist doar daca canti sau asculti rock. In fine mi-am imaginat cum suna sa canti rock. iiiiiii ââââââ.laughing Doar sunete. Deci mnu, nu esti.rolling on the floor

24 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu, nu cred ca sunt satanisti cei care canta. Si nici cei care asculta rock nu cred ca sunt satanisti, cel putin eu nu sunt, si totusi ascult rock.
Asta o ascultam chiar acum :

https://www.youtube.com/watch?v=psJz5OgzXUU

Daca vrei sa nu asculti 1 minut de instrumental, poti sa sari peste, pana pe la 1 minut si 3 sau 4 secunde, sau doar pana pe la 1 minut.

| TFKatarina explică (pentru Mayhem666):

Si eu ascult mai tot timpul rock happy de asta nu inteleg de ce unele persoane spun ca suntem satanisti...

| Mayhem666 a răspuns (pentru TFKatarina):

Eu sunt ateu, deci nu poate sa spuna cineva ca sunt satanist, pentru ca nu cred in Satana, dar totusi, si satanistii sunt vazuti gresit, ei sunt vazuti ca niste persoane rele care il venereaza pe Satana, dar daca o sa cauti pe net cele 11 reguli ale satanismului, o sa vezi ca nu e asa cum cred toti ceilalti, si o sa ramai surprinsa cat de bune sunt acele reguli.

| TFKatarina explică (pentru Mayhem666):

Am sa caut regulile, multumesc! happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru TFKatarina):

Dupa ce le citesti, sa imi spui cum ti se par.

| TFKatarina explică (pentru Mayhem666):

Http://www.bisericasatanista.org/......tului.html presupun ca astea sunt si daca e asa, nu mi se par asa de rau cum ma asteptam, par destul de ok de fapt.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TFKatarina):

Da, astea sunt.

| deeeaqq a răspuns:

N am nici o părere... sau am.
părere bună atât timp cât nu se iau de gusturile altora. thinking

nu măi... de obicei cei care nu-și folosesc creierul cred că cei care cântă / ascultă rock sunt sataniști

| Deaad a răspuns:

Mi se rupe de rockeri si de ce convingeri au ei.
Nici macar nu ma intereseaza daca sunt satanisti sau nu.
Intrebarile astea sunt puse de niste oameni, de obicei intre 13-16 ani, care vor sa asculte rock pentru prima data si se lasa prostiti de opinia parintilor, prietenilor si a televizorului.

| TFKatarina explică (pentru Deaad):

Gresesti complet.Nu pun intrebarea asta pentru ca vreau sa ascult rock pentru prima oara.Ascult de foarte mult timp si ador genul asta de muzica.Nu ma las prostita din de opinia parintilor, cu toata ca tata mi-a spus de multe ori ca asta e muzica de ''nebuni'', ori de a prietenilor care mi-au spus ca e muzica satanista.Cat despre telivizor, nici macar nu ma uit la tv stai chill.Eram doar curioasa de parerea altora, bafta!

| Deaad a răspuns (pentru TFKatarina):

"Nu pun intrebarea asta pentru ca vreau sa ascult rock pentru prima oara."
Foarte multe intrebari de genul asta sunt puse de oameni care incearca sa asculte rock pentru prima data si se intreaba:"Dar oare sunt satanisti? Sa ascult sau sa nu ascult?". Astfel pun botul la niste prejudecati.

Dar pe de alta parte, imi vine sa vomit de cate ori vad intrebarile pe care le puneti voi cu "rockeri satanisti" pentru ca pe acest site, din 2011 pana acum le vad cred ca in fiecare saptamana sau cel putin o data la 2 saptamani.

Si din experienta mea de "rocker", un termen pe care il urasc si il consider la fel de scarbos precum manelist sau rapper, am observat ca cei care se bat in piept cu pumnul"Domne, eu sunt rocker/rockeritza!" si au o atitudine rebela fata de toata lumea si devin foarte "dark" si cu o vestimentatie corespunzatoare pentru ca asa le cere "ideologia" din spatele rockului sunt niste idioti.
De asta eu nu sunt rocker desi e unul din genurile mele preferate.
Ascult de la muzica clasica bisericeasca facuta de Bach pana la black metal suicidal facut de Xasthur.
Spun asta pentru ca intreabrile de genul asteia pe care ai pus-o tu si alea cu discriminarea rockerilor imi dau un ton de etilism si poserism pe care nu il pot digera.

Sfat:Asculta muzica buna si nu te eticheta singura.E doar muzica.

| TFKatarina explică (pentru Deaad):

Daca ascult rock, asta nu inseamna ca automat devin ''dark'' cum spui tu, ca am o atitudine rebela.Deja cu vestimentatia asta ''dark'' te duci spre oamenii emo.Hai sa nu amestecam ''rockerii'' eticheta pe care spui ca o urasti cu cei emo.Sunt doua stiluri de oameni complet diferite.Nu stiu daca intr-adevar lumea pune intrebari de genul si se inreaba ''sa ascult sau nu'' asa cum o spui tu.Am intrebat doar pentru ca vreau sa aud diversele pareri ale oamenilor.Sa nu crezi ca daca cineva mi-ar fi spus ''Da, sunt satanisti, nu mai asculta!'' as fi ascultat persoana cu pricina.Si inca odata o spun, daca esti ''rocker'' nu inseamna ca esti ''dark'' sau ''emo''.
Peace and Love!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai persoanele religioase spun ca rockerii sunt satanisti. Restul de persoane care isi folosesc de fapt creierul sa gandeasca, nu fac asta.

| TFKatarina explică (pentru anonim_4396):

Unii duc religia la un nivel prea ridicat.Nu zic ca nu sunt credincioasa, dar totusi, Dumnezeu ne judeca dupa cum alegem sa ne imbracam sau dupa genul de muzica ascultat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultă versurile și îți dai seama. Dar e greu, din moment ce voi ascultați piese pentru felul în care sună și nu mai dați importanță versurilor. Așa rezultă muzica necalitativă de pe tv. Voi nu cereți, pentru asta nu vi se oferă. Și fac alții bani din prostiile lor și din prostia voastră. E trist.

| TFKatarina explică (pentru anonim_4396):

Daca sunt rockerita nu inseamna ca nu ascult versurile -_-

| anonim_4396 a răspuns (pentru TFKatarina):

Nu văzusem că asculți rock, iertare. Am crezut că pui întrebarea dinafara subiectului. Nu m-am mai uitat la răspunsuri, m-am enervat când am văzut întrebarea, crezând că am de a face cu altcineva. Tocmai asta e de ascultat la rock, versurile. Din alea vezi ce și cum. Cocalarii atât știu să spună, că e satanism, întrucât nu ascultă versurile și se ghidează după acele urlete care sunt foarte satanice. Da da, îhî, sigur că da. Atât zic. Te salut.

| TFKatarina explică (pentru anonim_4396):

Https://www.youtube.com/watch?v=njJ7NZMH70M asta e una dintre preferatele mele.Versurile sunt interesante, si iti explica ca nu trebuie sa renunti, ceea ce mi se pare fain la muzica, ca uneori inveti sa traiesti din ea.Imi place rockul pentru ca are un instrumental ritamat si pentru ca te ajuta in momentele triste.Te face sa te inveselesti...muzica e importanta in viata si mi se pare foarte gresit sa caracterizezi o persoana dupa cum se imbraca sau muzica pe care o asculta, dar unii spun ca esti satanist si iti meriti soarta doar pentru ca asculti ce asculti si esti cine esti...Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru TFKatarina):

Oamenii sunt proşti, în mare parte. Să nu îi băgăm în seamă. Numai bine!

| GlowingShadow a răspuns:

Unii confunda o prestatie artistica cu un ritual. Satana in sine nu prea exista in lumea rock/metal decat simbolic. Da, sunt trupe, sa zicem sataniste, dar ele reprezinta cel mult 2% din repertoarul total al rockului si a muzicii metal. Am vazut cineva comentand despre Behemoth. Nici ei nu sunt satanisti, vocalul (Nergal) fiind ateu. Satana e un simbol in rock, reprezinta libertatea, reprezinta o miscare contra nedreptatii, reprezinta lupta contra lumii plastice, snobe din societate etc. All in all, Satana din rock reprezinta o miscare contra valului, contra mentalitatii de turma. E un fel de metafora. Cei care spun ca rockerii sunt satanisti, habar n-au de valoarea reala, artistica, sociala si culturala din genul asta de muzica. Habar n-au de arta in general. In concluzie, nu, rockerii nu sunt satanisti.

| TFKatarina explică (pentru GlowingShadow):

Imi place parerea ta, mi-ar placea sa fie majoritatea oamenilor asa deschisi la minte...bafta in continuare! happy

| Barkjha a răspuns:

Nu sunt toti satanisti. Exista trupe care sunt sataniste si au si fani satanisti (unii) de exemplu BEHEMOTH
https://www.youtube.com/watch?v=SnTL1L8a6YI uita-te la videoclipul asta ca sa intelegi =))

| TFKatarina explică (pentru Barkjha):

Intr-adevar sunt unii, dar sunt persoane care spun ca toti sunt asa, ceea ce incepuse la un moment dat sa ma deranjeze..doar pentru ca ne place un stil de muzica nu inseamna ca suntem satanisti...

| darius24000 a răspuns:

Rock on \m/