| HamsterulMeu a întrebat:

Deci, eu (sunt o fata si am 13 ani)sunt foarte timida atunci cand e vorba de cantat iar pe 24 noiembrie chiar am cantat in fata cuiva.
Eram in autocar iar excursia cu dirigintele se terminase si dintr-o data i-am spus unei prietene:
-Hei, eu stiu toate versurile de la piesa asta de la radio.
Si ia mi-a zis sa o cant.
Am prins curaj si i-am cantat acea piesa(Cant stop the feeling).
Dupa ce am cantat a spus ca am o voce grozava si am inceput sa ma plimb in autocar si sa le cant tuturor colegilor mei in afara de vreo 4 fete.
La baieti nu le-am prea cantat exceptîndul pe fratele meu si pe un baiat care statea relaxat in scaun asa ca de ce nu.
Dupa ce i-am cantat le-am cantat la doua mamici care neau insotit in excursie.Una dintre ele mi-a zis ca trebuie neaparat sa merg la ore de canto iar cealalta a spus ca trebuie sa ma inregistrez cantand si sa public pe youtube.Am o voce foarte faina si nu stiu ce sa fac in continuare.
Mie cam frica sau rusine sa le cant parintilor.
Piesele pe care le ador sa le cant sunt:
1.Cant stop the feeling-Justin Timberlake
2. 7 years-Lukas Grammar
3.Impposible
4.Girl on fire
5.Si singura in romana e ``Cuvintele tale``-Nicole Cherry

Ce sa fac in continuare?
Cum sa le zic parintilor ca vreau sa le cant?
Vreau sa merg la Romanii au talent dar oare pot?
Sa postez pe Youtube un video cu mine cantand?

Sfaturi?!?

2 răspunsuri:
| NoFeelings a răspuns:

Hmm, românii au talent? Presupun că vroiai să scrii next star.
Când părinții tăi sunt calmi și binedispus, te duci la ei și Lee spui. Sunt convinsă că vor sari in sus de fericire. De altfel, angajează un profesor de muzică(particular, sunt și cu 20-40 Ron pe o ora, două ore). Alege o piesa in engleza si repet-o zi și noapte, fara încetare. Prima o asculți cu ochii închiși cam de 20 de ori, fara sa fredonezi după care cânți cu ea, iar după doar cu negativul de pe YouTube.
Surorile mele merg la ore de canto și cântă wow, dar e greu. Merită sacrificiile.

| Devilgrim a răspuns:

Îți place să cânți? (Dacă da, nu văd de ce să-ți fie frică.)
Dacă ție frică nu o să poți face multe în viață!
Trebuie să lupți pentru visele tale, bine poate ce scriu nu tare ajută cu nimic dar de te gândești logic de ce să-ți fie frică?

Înregistrează-ți vocea pe ceva și aratăle la părinți, prieteni etc..., și vezi ce spun ei. De ai înregistrat le poți arată fără frică pentru pasul 1.
A da, în mod normal nu ție frică, dar faza e că ai auzit acel cuvânt mie frică să cânt de ce? pentru că nu-ți place să cânți pentru oricine sau știi că nu poți cânta bine or îți place să zici așa..., și de nu știi să cânți sau să faci ceva anume nu ar trebui să-ți fie frică, ce te faci pe tine fericită și simți că te distrezi în ceea ce faci o să fie bine.

Baftă și multă distracție!