| UrsuletulMisogin a întrebat:

Hi.Am o chitara electrica Clifton...si se aude mai mult ca o chitara clasica.Ce ar trebui sa fac(Se aude prea incet... exact ca o chitara clasica).
P.S-Am si amplificator

Răspuns Câştigător
| UrsuPolar a răspuns:

Amplificatorul face ce sugereaza numele lui: amplifica semnalul. Daca amplificatorul nu are efecte incorporate sau pe chitara nu ai doze 'cu efecte' pe ele, se va auzi clean (curat). Presupun ca ai dat volumul tare la chitara si amplificator. Daca problema e ca se aude la un volum mic, poate fi o problema din amplificator sau chitara sau cablu. Ce model de amplificator este si ce putere are?
Daca problema nu este volumul, ci faptul ca, desi se aude tare, suna clean, ai nevoie de un procesor sau pedale de efecte.
Un mic artificiu ar fi sa dai volumul la maxim pe chitara si se poate distorsiona un pic sunetul.

| Thunderstruck a răspuns (pentru UrsuPolar):

Unde dracu' ai auzit tu de doze cu efecte pe ele? Unde ma frate? Stii ce e aia o doza? De unde ii vine numele? Cum puteti sa aberati in asa hal ma?

4 răspunsuri:
| UrsuPolar a răspuns:

Si daca nu ai bani de un procesor de sunet sau pedale, poti sa iti downloadezi un soft cu care poti obtine efectele dorite, dar va trebuii sa legi chitara la calculator si ulterior la amplificator. Google it.

| UrsuPolar a răspuns:

@thunderstruck:
http://www.guitarshop.ro/doze-chitare-electrice_c12.html
Stiu ca m-am exprimat impropriu spunand doze cu efecte, iertare tie pentru ca vad ca te-a atins intr-un loc sensibil si te irita. Dar noi muritorii de rand care nu stim prea bine ce e aia o doza electromagnetica.
Il alta ordine de idei o pedala incepe cam de la 100 ron dar pretul creste cu calitatea. Cablu de conectat la pc e un cablu jack jack cu adaptor pentru intrarea in chitara. Dar stiinta exacta ne-o poate spune domnul de mai sus, acest Tesla contemporan.

| UrsuletulMisogin explică:

Multumes mult...Dar vreau sa stiu cam cat costa pedalele de efecte fiindca am mai auzit de ele, sau cat costa un cablu calculator-chitara si unde pot gasi