| Seby90 a întrebat:

Judecati oamenii dupa ce muzica asculta?

De exemplu am fost facut "cocalar" pentru ca nu ascult tokyo hotel?

Bine aici nu se pun manelarii, ii stim cu totii.

Va creeati impresii despre o persoana cunoscuta recent dupa tipul de muzica care il asculta? Si daca da. v-ati inselat vreodata?

17 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nimeni nu poate asculta un singur gen de muzică, cu atât mai mult o singură formaţie. E o prostie!
Îţi poţi face o părere doar despre cei care ascultă non valori muzicale.

| Demise a răspuns:

Bineînţeles.
Mie Tokyo Hotel mi se pare de cocălari.
Am observat că rockerii sunt mai rebeli, cei care ascultă genuri precum pop, dubstep sunt mai hippie etc.
Da, m-am înşelat o singură dată. O prietenă asculta unele melodii de club şi credeam că e genul ăla de piţipoancă dar m-am înşelat.

| ピンク a răspuns:

Oamenii aceia sunt atat de prosti! Sa judeci oamenii dupa gusturile lor este un pacat imens dupa parerea mea. Dar spun asta in special deoarece si eu am foast, la randul meu, judecata. Toti imi spun, chiar si parintii mei, ca sunt o ciudata doar pentru ca ascult K-Pop si ma uit la anime-uri. 'It's my life!' Imi spun asta mereu. Cu timpul, vei invata sa ii ignori, crede-ma. In plus, nici mie nu imi place Tokyo Hotel. Am spus-o! Dar nu poate sa imi faca nimeni nimic, nu-i asa?

| Vans a răspuns:

Da.Consider că muzica,hainele, felul cum vorbeşte şi gusturile peroanei mă pot face să imi dau seama ce fel de persoană e.
Nu haina îl face pe om, dar nici nu o pot considera o femeie frumoasă şi inteligentă pe una cu o tonă de fond de ten, ruj roz bombon, unghiile de 10 cm şi fustă ruptă-n cur.Sau faptul că tu porţi costum nu înseamnă că eşti domn.Bine,faza cu haina îl face pe om e discutabilă.
În fine, oameni amuzanţi care ascultă manele am vazut, dar inteligenţi nu.

| Delicacy a răspuns:

Muzica pe care o ascultă fiecare reprezintă până la urmă o alegere personală, dar această alegere este făcută în funcţie de personalitatea pe care o ai.Muzica te reprezintă,ea este cea care spune multe despre tine.Dar când vrei să faci un profil psihologic cuiva,trebuie să fii atent la toate detaliile:genul de muzică, versurile, ritmul, caracteristicile melodiei(dacă este lentă sau inducătoare de adrenalină). Dacă ai în vedere toate aceste detalii, nu te poţi înşela niciodată în privinţa personalităţii cuiva.

| Seby90 explică (pentru Delicacy):

Tin sa te contrazic, ascult multe genuri de muzica, de la muzica epica la muzica electronica, la dubstep, dnb, rock, rocknroll, rock alternativ. Personal nu imi place muzica prea mainstream sau prea populara, aici mentionez ladygaga si etc etc.

Si pot sa spun ca in aceiasi zi nu o sa pot asculta un gen amestecat de muzica...
de ce? Pai pentru ca eu ma pliez (sau muzica se pliaza, cea pe care o aleg sa o ascult) cu starea me personala (sau de spirit cum zic unii).

| Delicacy a răspuns (pentru Seby90):

Faptul că asculţi diferite genuri de muzică denotă că eşti o fire destul de schimbătoare, cauţi mereu ceva nou...asta şi pentru că eşti încă tânăr.O persoană vârstnică se axează mai mult pe un singur gen de muzică, este mai clasic, ca să spun aşa.

Se pare că muzica reprezintă pentru tine, cum de altfel pentru noi toţi, un refugiu pentru psihicul tău.De cele mai multe ori, s-a dovedit că ea are un efect terapeutic deosebit.De ce? Pentru că este ceva natural, face parte din noi.

| Seby90 explică (pentru Delicacy):

Oamenii batrani de fapt, multe studii au aratat ca nu mai sunt atat de receptivi la lucruri noi intr-adevar, asa ca raman cu ce au fost invatati.

| fadnox a răspuns:

Nu muzica il face pe om, este un element care contribuie, eventual, la personalitatea ta dar nu e valabil pentru toti, ce-i poti face unui surd spre exemplu, unora care sunt pur si simplu afoni sau pentru care nu muzica este prioritara, nu are vreo valoare?
vezi tu, a judeca un om este deja o graseala si poate ca o facem si din impuls; tu spui ca ai fost judecat ca fiind 'cocalar' dar i-ai etichetat pe altii ca fiind 'manelari'...
si pentru mine muzica este un element din 'dosarul' cuiva care ma intereseaza, dar doar atat, restul vine de la sine
suntem multi si diferiti, fiecare cu 'dosarul' sau!

| fadnox a răspuns (pentru fadnox):

Uite, ca tot mi-a sarit in ochi "Avem doua urechi si o singura limba ca sa ascultam mai mult si sa vorbim mai putin." - Diogene

| NuMaContrazice a răspuns:

Buna, si pe mine ma mai iau unii prieteni la misto ca ascult rock, dar asta nu inseamna ca m-am suparat, ci doar i-am luat si eu la misto, ca na, doar asa fac prietenii cateodata.
Eu nu judec oamenii dupa genul de muzica pe care il asculta, dar iti poti da seama de personalitatea lor dupagenurile pe care le asculta intr-o anumita masura de exemplu reggae - oameni linistiti, nepasatori si fumatorilaughing

| FearOfTheDark a răspuns:

1.De multe ori nu pun eticheta unui om doar dupa genul de muzica pe care il asculta dar sunt momente cand sunt nevoita sa o fac.Conteaza mai mult comportamentul.E aiurea sa faci pe cineva cocalar ca nu asculta o trupa de pokemoni.
2.M-am inselat de multe orilaughing O data ce cunosti o persoana iti schimbi total parerea.Intri in unele amanunte care nu iti plac si din care vrei sa iesi. Sper ca te-am ajutat.

| denidulcik a răspuns:

Nu mi se pare normal ca oamenii sa fie judecati dupa genul de muzica pe care il asculta....eu una critic muzica separat de oameni si invers

| Seby90 explică (pentru denidulcik):

Dar nu ti s-a intamplat sa fi judecata intr-o situatie de genul?

Eram curios, totusi astept (Dar ma insel ca vor aparea) cei care o sa recunoasca ca o fac, ca tare sunt curios de ce se rezuma la asa prostii copilaresti.

| BuBuMik95 a răspuns:

Eu ascult manele si sunt o persoana normala! asa si? haideti sa fim seriosi ..generatia mea cu manele a crescut! nu o sa imi schimb stilul de muzica pentru ca altii judecat!

| Seby90 explică (pentru BuBuMik95):

Nu nu-i adevarat, nu te poate forta nimeni sa asculti ceea ce vor ei.

Nu iti place muzica / anturajul, pleci. Asculti ce vrei, nu simti nici o sete sa incerci alta muzica in afara de "as da zile de la mine"?

Personal am incercat muzica din anii 60 pana in ziua de azi si am fost placut surprins sa observ ca muzica pe zi ce trece se prosteste din ce in ce mai mult... motivul? Incultura si softurile de care se folosesc toti artistii.

Pentru ei muzica este un ritm care te face sa-l asculti pe moment dar dupa te saturi atat de mult de el incat spargi cdul. Commercial.

| 666metallica666 a răspuns:

Eu judec oameni dupa muzica care o asculta, nu dupa muzica care nu o asculta laughing)mi se pare aiurea sa fii facut cocalar pentru ca nu asculti tokio hotel(trupa de pokemoni)