| KristalPop a întrebat:

Mă întreb adesea, de ce este muzica rock şi metal văzută ca fiind un gen de muzică asociat teribiliştilor, toxicomanilor, sataniştilor, iresponsabililor, iar rockerii/metaliştii ca unele din cele mai cu precădere discrimate persoane? Ce rol credeţi că a avut conformismul de pe perioada comunistă şi viziunea îngustă a religiei ortodoxe asupra acestui lucru?

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Trupele de rock/metal,in general,obisnuiesc sa trateze subiecte controversate(politica,religie,razboaie,etc),iar uneori,acestia,cu intentie sau fara intentie deranjeaza anumite persoane,acele persoane simtindu-se atacate incecarca si ele sa riposteze,fiecare dupa fortele proprii.
Rock/metal-ul a fost mereu un simbol al rebeliuni, al nonconformismului.
Gandeste-te si tu ce s-a intamplat cu creierasele suprasolicitate ale indoctrinatilor cand au vazut/vorbit cu o astfel de persoana pentru prima data, s-au simtit obligati sa catalogheze persoana respectiva intr-un anume fel, neintelegand-o, au eticheta-o ca fiind... exemplele oferite de tine.
Sunt sigur ca ai vazut si tu un film de ala de prin anii 80/90 in care infractorul/teroristu/violatorul/drogatul s.a.m.d trebuia sa fie neaparat pletos si cu geaca de piele.
La baza acestor preconceptii sta religia,dupa cum stii si tu,religia(oricare ar fi ea),asemeni comunismului,respinge automat orice forma de gandire proprie a unui individ,in momentul in care te-ai detasat de turma esti automat impotriva ei.
La fel ca oricare alta religie,si ortodocsi,incearca sa-si protejeze supusi de "lucrurile rele", acele lucruri rele care le-ar putea deschide ochii supusilor spre a nu mai cotiza la "cutia milei".
Consider ca aceste lucruri inca se intampla, religia, mana'n mana cu statul, doresc ca oamenii sa ramana prosti.
De ce?
Prostii-s usor de manipulat.

| TheHeadbanger a răspuns (pentru RockNbeer):

Cel mai bun raspuns pe care l-am citit pe TPU.

4 răspunsuri:
| BlackFuneral a răspuns:

Sincer? Habar n-am..cred că e de vină prostia omenească.

| Crucified a răspuns:

Pentru că necunoscătorii de rock/metal generalizează rock-ul ca fiind satanist, poate din cauza ritmului sau a vocii. Ei dacă aud o singură dată în viaţa lor ceva metal, mai exact death ( ca de exemplu asta: www.youtube.com/watch?v=OtkPxffMrCo ), generalizează tot rock-ul şi metal-ul ca fiind satanist, iar ei, cunoscătorii de căcaturi de manele străine (tranquila, de exemplu), habar n-au că există zeci de subgenuri care nu-s absolut deloc satanice. Mie una îmi place cannibal corpse, n-au versuri satanice. Ei cânt mai exact brutal death metal.
Mi-ai amintit de bunica mea care generalizează rock-ul ca fiind zgomotos.;))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate acei oameni se referă la punkeri.Ei erau mai teribiliști.
De ce Behemoth este o trupă așa controversată? Ăștia au fost interziși în Polonia datorită versurilor satanice.Îți aduci aminte de Nergal când a rupt acea biblie, nu? De ce ne mai mirăm? Din păcate oamenii generalizează.Ei nu fac diferența dintre o trupă black cu una blues-rock, de ex.Nu contează dacă e Guns n roses sau Gorgoroth, tot sataniști rămân.
Și la noi a fost greu în perioada comunismului, dar nu a fost chiar așa nașpa.De exemplu, în Indonezia-Jakarta/1993, au concertat Metallica. După concertul ăla au interzis toate concertele rock/metal.Au spus că influiențează în mod negativ tinerii.