| Sconcsiş a întrebat:

Pentru rockeri: Aţi ascultat vreodată muzică proastă? Nu mă refer o melodie, două, ci mai demult să ascultaţi genul ăla de muzică ca şi cum ascultaţi acum rock.

23 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Cand eram mai mic nu prea ascultam muzica asa ca acum.Desigur,ca sa nu pic de prost,ascultam si eu Rihanna,Jay-Z,rap prost,RBD si alte tampenii,dar rar,cand eram cu prietenii, pentru ca in general nu imi placea muzica(aveam alte preocupari de kinder batut in cap). Pana cand chiulesc eu intr-o zi de la scoala pe la vreun patru dupa-amiaza intru pe un program de download, gasesc la unul in lista niste anume baieti Rammstein.Mai auzisem de trupa pe la varul meu, dau acolo download si prima data pun Du Hast.Asa am ramas :-o.Iar de atunci m-am indragostit de muzica rock.Asta sa tot fi fost acum vreo trei ani si ceva.

| TeoPT a răspuns:

Până acum un an, eram fan al pop-ului din anii 80. Adică muzică bună. Totuși combinam destul de des cu rap prost gen Puya, dance sau pop din prezent. Chiar dacă eram fan Modern Talking, mă atrăgea să ascult Lady Gaga straight face Sau Puya straight face

O să îi rămân dator pe viață unui prieten de-al meu, fan Breaking Benjamin, care m-a enervat într-o zi atât de tare cu Diary of Jane încât, de nervi, am ascultat-o și eu, să văd "ce dracu poate să fie așa mișto". Am rămas cucerit și am ascultat-o vreo câteva ore încontinuu. De atunci am început să ascult rock.
(Bineînțeles, știam dinainte de trupe precum Metallica și Queen, dar nu le ascultam. Prima melodie rock oficială a mea este Breaking Benjamin - The Diary of Jane)

E o dată atât de importantă pentru mine încât am s-o țin minte toată viața. S-a întâmplat în noaptea dintre 28 și 29 iulie 2010 big grin O să sărbătoresc când se împlinește un an de la acea dată laughing

Baftă

| FucktheSystem a răspuns:

Nup, am crescut într-o famile de rock-eri. deși mai am nenorocul în pauze, la școală să ascult căcaturi de pe kiss tv straight face

| AnaisC a răspuns:

Parca a fost scrisa pentru mine intrebarea asta:))
Imi amintesc cum stateam la coltu' blocului cu "gasca",cu sapca intoarsa pe cap si ma balacaream pe Puya,BUG Mafia sau rahaturi din astea.
Neah,am zis ca sa ceva nu se poate si m-am dat pe Hannah Montana=)), Rihanna, Lady gaga(chiar:|) si in final...am dat de luminita de la capatul tunelului.
Cum? Habar n-am:-?
Am ascultat la indemnele nebune ale mamei si prieteni cele mai bune(care deja asculta)melodia Guns N'Roses-Welcome to the jungle iar aceasta a ramas de atunci cea mai de suflet melodie,cea care m-a facut sa inteleg rock'ul si favorita,clar.
Oricum, poate parea instabile relatia mea cu rocku' dar odata ce ma cunosti iti dai seama ca nu m-as intoarce la rap, pop sau Doamne fereste alta nebunie(aici ma refer la dance)pentru nimic in lume.Si nu o fac pentru a fi vezi Doamne diferita, o fac pentru ca imi place!
NoRock!
www.WarAndRiot.blogspot.com

| Bogdanux a răspuns:

La scoala in pauze aveam "norocul" ca toti ratatii sa bage melodii de rahat de pe U tv, Kiss tv sau chiar manele.La fel si in oras, baruri etc.

| Polaris a răspuns:

Da, perioada mea de cocalarism din clasa a 6a, care a ţinut jumătate an. Înainte nu prea ascultam muzică şi eram fraierul clasei... Eram un idiot. straight face

| DinooCanScreamRawwrr a răspuns:

Mda...straight faceDesi nu imi place sa vorbesc despre asta, a fost un timp in care ascultam hip-hop.Chestii gen Puya, B.u.g Mafia, si asa mai departe.Acum nici nu stiu cum puteam sa ascult "melodiile " alea.Nu pot sa zic ca regret, sau ceva de genul, insa ma bucur enorm ca am descoperit rock-ul. Odata ce am inceput sa ascult rock, nu mi-am schimbat numai preferintele muzicale, ci si conceptiile asupra a tot ce ne inconjoara.Multi imi spun ca m-am schimbat mult prea mult intr-o perioada mult prea scurta, dar nici macar nu imi pasa, atata timp cat eu ascult muzica in care ma regasesc, pentru care traiesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Bujîe a răspuns:

Păăi...Aşează-te, am să-ţi povestesc trecutul meu întunecat.
Era o vară călduroasă a lu' 2007 sau mai mult/puţin.
Schimbam canalele la tv şi subit am rămas pe acasă tv unde era o telenovelă...Rebelde cred.
Şi chiar îmi plăcea o melodie aşa că am căutat-o pe net.
Cu ocazia asta am găsit mai multe, le-am luat şi le-am pus pe mp3.
Pot să zic că le adoram, da' acu' nu ştiu ce îmi plăcea la ele...sunt absolut oribilee.

Acum e mult mai bine...
http://www.youtube.com/watch?v=SwGiG3HQihk

| Biby a răspuns:

Buna.
Da.straight face
Acum 2-3 ani(aveam vreo 8 ani) ascultam TOATE melodiile lui Hannah Montana si ale Selenei Gomez.Mi se pareau incredibil de frumoase.( laughing ) Dar peste un an nu mi-au mai placut si nustiam ce muzica sa ascult.Mama si invatatoarea au zis despre rock cand le-am intrebat:"Bleah! E de satanisti.Bianca,vrei sa ajungi in iad? Il manii pe Dumnezeu!"
Nu-mi venea sa cred.Pentru ca invatatoarea era o persoana foarte educata,nu stiu cum a putut spune asa ceva.
Asa ca,atunci m-am pus pe Michael Jackson si Madonna.
Dupa cateva luni am inceput sa ascult rock, chiar daca trebuia sa ma ascund sa nu ma vada mama.Ea zicea:"Mai bine asculti manele decat ROCK!"
Dar intr-o zi m-a prins si a strigat la mine cateva ore, dar eu tot nu ma oprisem sa ascult.
Acum e cel mai bine pentru ca sunt in vacanta si stau singura toata ziua singura la calculator.big grin

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Bai eu ascult de toate minus arabesti, populara, manele

| morphin a răspuns:

Nu chiar...Am stat in Rusia cand eram mai mica si ascultam diverse melodii care ma oribilau la radio dar in rest nu prea ai mei erau rockeri si de la ei am descoperit Ac/dc-ul si toate alea. Btw, Keep it rock \m/

| Simo0 a răspuns:

Mda...nu sunt total 100% rockeriţă deoarece, la mine în oraş nu ştiu dacă sunt 10 rockeri. Ascult toate genurile de muzică (aproape). Nu cred că mai e nevoie să spun că URĂSC MANELELE, deoarece nu se poate numi muzică. Pe-afară toată lumea ascultă Inna, Alexandra Stan,melodii dinalea cu pam pam param pam pam. Să îţi spun câteva experienţe: într-o zi, din pură curiozitate o întreb pe o colegă :
- Auzi, tu ai auzit de Metallica?
-Nu
-Da de Guţă ai auzit?
-Da cum să nu? Ai auzit melodia asta a lui cea mai nouă?

şi m-am convins ce inteligenţă nemărginită are...

sau

Eram într-o zi prin faţa blocului, la bancă, vine o fată care asculta manele pe telefon şi îi spune una (care are telefonul' plin de manele) - Tu, da' nu ştii că manelele nu mai sunt la modă?
Îţi dai seama, dacă-i modă să te dai cu capu' de pereţi, te dai. Sunt curioasă, dacă e moda să asculţi rock, câţi ascultă?

Sunt norocoasă că tata ascultă rock şi nu mă lasă să ascult manele.

Da, recunosc câteodată sunt influenţată de instinctul de turmă şi ascult şi alte porcării, dar rar.

| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

Da, când eram mai mica. laughing Deşi nu mă pasiona pe mine muzica prea tare atunci. Ascultam ce prindeam ( din fericire, nu şi manele x_x ), pur şi simplu puneam televizorul pe un post de muzică, de obicei UTV, şi aşa rămânea. Dar chestia asta n-a durat foarte mult, pentru că tot auzeam rock de la tata şi îmi plăcea. La un moment dat chiar, începuse lumea şi prin şcoala să asculte (dar a trecut repede faza asta, din păcate oh go on ).
Aşa că de când nu mai sunt aşa de mică şi de proastă şi ştiu să-mi iau singură muzica de pe net sau unde să o ascult, am rămas la rock.

| AlexyLuvvU a răspuns:

Nu,desi uneori am asa un "noroc" in pauze la scoala sau pe strada sa se trezeasca unii sa puna rahaturi din alea dance, rap, pop chiar si manele straight face

| StillAlive a răspuns:

Am avut o perioada cand ascultam pop comercial; era la moda si eu eram doar un copil care se lua dupa turma. Dar nu pot sa zic ca regret pentru ca stii ca ce-i mai bun pastram la urma.

| LarsUlrichsLover a răspuns:

Da, ascultam rap inainte. Acum nu ascult altceva decat rock.
Consider ca rockul e un gen de muzica pentru oamenii inteligenti.

| dangerX a răspuns:

Din pacate nu aveam ce sa fac, pe unde mergeam dadeam doar de melodiile spamate de catre kissfm si alte radiouri, care le asculti odata de doua ori, si chiar daca nu iti place inveti versurile pe derost, asa au ajuns radiourile, nu pot sa zic ca mi-a placut vreodata ce se da la radio, maxim 1-2 melodii,

rock4ever

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pregătește-te pentru istoria mea plictisitoare.

Eram mai demult, o fetiță mică fără minte și prea multă experiență de viață (de parcă acum aș fi, dar tot e mai bine). Crescând cu o mamă cu prejudecăți (rockeri e de satanisti, pletosi e ulati) și într-o clasă ca majoritatea celor din ziua de azi (fie premărit TPU că e plin de rockeri aici love struck!) de unde să știu ce e muzica bună? Pe atunci, hobby-urile mele erau păpușile, nu știu ce emisiuni, jocuri dressup și un site tot ca hi5, că am și uitat. De unde frate, de unde? Și hmm, eram credincioasă și mă temeam că îl mânii pe Dumnezeu chatterbox dacă măcar încerc să ascult rock, deși habar nu aveam cu ce se mănâncă.
Ascultam prostiile ce se difuzau pe atunci pe Mtv și Utv, eram lipită de ele și cum amicii mei din acea vreme tot aia ascultau, m-aș fi simțit ciudat să fiu eu oaia neagră a turmei. Stai calm, atât de limitată nu am fost să ascult manele sau știu eu ce. Pur și simplu, pop slab dar care îmi mai place astăzi doar pentru că îmi trezește nostalgii nicidecum pentru mesajul transmis.
Avem vreo nouă ani și lipsă de creier.

Până când, jucându-mă ceva pe PSP-ul fratelui, am ascultat prima melodie Three Days Grace -Riot și mi-a plăcut mult. Dar problema era că vorbea despre destrăbălare, deci iar păcat.
Apoi, peste alți ani vreo 5, m-am făcut fată mare și mi-am schimbat radical concepțiile. Și povestea to be continued...dar deviez de la subiectul întrebării tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Biby, te compătimesc, sincer laughing. Lasă, crești tu și pe urmă nu îți va mai dicta nimeni ce să asculți și ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Până prin clasa a5a ascultam numa' Beyonce,Lady Gaga şi bullshituri ca astea,aveam multe prietene care ascultau acelaşi fel de muzică până când eram cu verişoara mea şi ascultam muzică,desigur,pe mtv,când spre uimirea mea a început să cânte Nirvana-Smells like teen spirit,ne-a plăcut mult şi am căutat-o pe net,am ascultat-o atunci toată ziua şi am mai găsit şi alte melodii Nirvana,apoi Queen,Metallica,Scorpions şi restul trupelor epice.
Ţin să precizez că după ce am încetat să ascult pop naşpa majoritatea prietenilor au disparut, şi acum am jumătate din câţi aveam atunci, însă prieteni care îmi seamănă.

| StefanaR a răspuns:

Dubstep blushing