| GoldCobra a întrebat:

Pentru rockeri si metalisti : care e trupa care va introdus in acest gen si care este trupa voastra preferata acum.

16 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Prima data am ascultat Rammstein, acum aproape patru ani, intr-o dupa amiaza cam intunecata, am lasat sa ruleze vreo 4-5 melodii si imi placea ce aud.Am mai multe trupe preferate acum,se numara si Rammstein printre ele, dar am adaugat Dream Theater, Sepultura, Alcest, Pink Floyd si Testament.

| TeoPT a răspuns:

Breaking Benjamin a fost trupa care m-a introdus în rock, pot să zic. Prima mea melodie rock a fost asta http://www.youtube.com/watch?v=DWaB4PXCwFU. Am început să ascult rock prin iulie 2010. De atunci, am ascultat o groază de genuri, alternativ, hard rock, heavy metal, thrash metal, power metal, grunge, symphonic, metalcore (unele melodii sunt bune, nu îți imagiana că tot metalcore-ul este ca Black Veil Brides), chiar și puțin melodic death, folk. Dar Breaking Benjamin, combinația lor de alternativ cu hard rock, mi-a plăcut atât de mult încât, încă este una din trupele mele preferate.

Poate multora li se va părea ciudat, însă am ascultat diverse genuri de rock și metal în ăștia doi ani, și din tot ce am ascultat, cea mai bună trupă la momentul actual mi se pare Avenged Sevenfold. Știu că nu e cea mai bună, dar pentru mine așa este. Melodiile lor au prins rădăcini adânci în sufletul meu, figurile de stil din versuri mi-au trezit atâtea emoții, ca să nu mai zic de instrumentalul care mie mi se pare excelent, oricât ar comenta alții. The Rev a fost un toboșar genial, Synyster Gates este unul din cei mai buni chitariști la momentul actual (nu doar tempo-ul cât mai mare la solo-uri te face un chitarist bun, ci emoția pe care o transmiți doar prin sunet, fără cuvinte) și M. Shadows, mulți îl numesc vocalist de trompetă, bla bla bla, are o voce incredibilă și profundă, trebuie să nu gândești limpede ca să nu recunoști asta, părerea mea. Faptul că talentul lor îi face capabili să compună melodii excelente, de la balade, hard rock/heavy metal, și chiar metalcore, este încă un motiv pentru care mi se par geniali. Lasă look-ul lor de până prin 2006-2007, treaba lor cum vor să arate în videoclipuri & stuff, ori vorbim despre muzică, ori nu mai vorbim.

| Holocaust a răspuns:

Am început cu AC/DC, Rammstein şi Iron Maiden.Pentru mult timp le-am considerat trupele mele preferate, însă acum nu mai ştiu.N-am o trupă preferată.

| bloodyhell a răspuns:

Prima mea trupa preferata a fost Nightwish.i-am ascultat mult timp.momentan stiu prea multe trupe pentru a-mi alege ca preferata doar una singura.

| thegatekeeper a răspuns:

Prima trupa ascultata a fost Green Day, mai exact Boulevard of broken dreams. Asta s-a intamplat prin 2006, iar de atunci am descoprit o multime de genuri ale rock-ului si metal-ului si implicit, o multime de trupe. Am mai multe trupe pe care le ascult mai mult, insa nu prea pot sa aleg preferate. Cateva ar fi Nirvana, Guns n' Roses, Children of Bodom, Motley Crue, AC/DC etc.

| Cristianne a răspuns:

Prima melodie rock pe care am ascultat-o a fost asta:
http://www.youtube.com/watch?v=6dW6aNAZGTM
Trupa mea preferată e Megadeth, evident.^^

| nuamnuvreau a răspuns:

Prima formatie cat de cat mai rock pe care am ascultat-o a fost Paramore, dar acum trupa mea preferata e Nirvana.

| 5a a răspuns:

Primea mea melodie a fost Apocalyptica Path http://www.youtube.com/watch?v=lqOydrSqgN4 si acum ascult Folk Metal.

| TempleOfTheDog a răspuns:

Prima data am ascultat Nirvana, dar acum am mai multe trupe preferate cum ar fi : Alice in chains, Metalica, Gunse'n roses, etc.

| TeoPT a răspuns (pentru TempleOfTheDog):

Tulai doamne, ce rocker mai esti si tu, care scrie Metallica cu un "L"?

| TempleOfTheDog a răspuns (pentru TeoPT):

Pur si simplu nu am fost atenta, geniule!

| ChristinaLVU a răspuns:

Tokio Hotel

| cryss97 a răspuns:

Evanescence...iar apoi metallica, guns`n roses, linkin parca, sirenia..etc
A fost un fel de lant al slabiciunilor laughing

| denn1s a răspuns:

Linkin Park 4ever \m/

| kaitlynsKiZz0 a răspuns:

Bullet for my valentine si Axe Wound

| Daniela_R_1996 a răspuns:

Korn, cu piesa Freak on a leash. Apoi m-am rupt cumva de rock din cauza mai multor evenimente. Apoi o persoana care a fost importanta pentru mine mi-a trimis in 2-3 zile peste 200 de melodii si la momentul acela mi-a atras atentia Nickelback Trying not to love you, pentru ca se potrivea situatuei. Apoi la scurta vreme trupa mea preferata a fost Avenged Sevenfold, dupa care mi-au mai placut mult Slipknot, Linkin Park..si cea mai recenta Asking Alexandria. De la astia am ascultat cele mai multe piese. Au existat trupe la care am fost super obsedata doar de una-doua piese. Dar tot Avenged Sevenfold raman cei din varf pentru mine. Dar tu?