| xFaBu a întrebat:

Pentru rockeri si nu numai!
Care este cel mai deranjat lucru la un rocker/metalhead?
De ce voi rockerii generatiei de astazi sunteti asa de mult influentati de catre parinti si nu mai sunteti asa de individualisti ca cei din generatiile `70-`80-`90?
Ce a-ti schimba la voi?

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai serios, tu compari muzica si educatia anilor 70-80 cu ce se intampla azi?

| TrialByFire a răspuns (pentru suntserios):

Daca tu asculti muzica de proasta calitate asta nu inseamna ca toata muzica din zilele noastre este inferioara anilor 70-80. Daca tu afirmi acest lucru asta inseamna ca ai experimentat doar partea comericala si cunoscuta doar prin faptul ca este de proasta calitate.Dar nu te-ai gandit sa asculti ceva contemporan la care a fost nevoie de munca si talent.Ti-ai pus nickname-ul,, suntserios", dar mai degraba esti arogant! Daca nu sti nu iti mai da cu parerea si du-te si asculta beatles sau queen.

| suntserios a răspuns (pentru TrialByFire):

Muzica anilor 70-80 greu va mai fi egalata de ceva contemporan. Si din pacate pentru tine, raspunsul la intrebare este departe de ce zici tu acolo.

Ceea ce este comercial acum influenteaza tot, atat pe cei care asculta cat si pe cei care vor sa creeze ceva altfel. poti sa ridici tu in slavi formatii contemporane pana nu mai poti, oricum nu va egala nimeni rockul de acum 30-40 ani, nici educatia publicului

| TrialByFire a răspuns (pentru suntserios):

Da-mi exemplu de formatii rock/metal care fac muzica de calitate in momentul de fata.Si nu ma refer la formatii rock in care canta pensionari, ma refer la formatii care au inceput activitatea prin anii 90. Fac pariu ca nu poti spune mai mult de 3-4 fara sa te uiti pe wikipedia.Muzica foarte buna este facuta si acum, doar ca trebuie sa cauti printre gunoaiele muzicii pop, electronice si rap(ma refer rap-ul facut in ultimii anii, nu la cel din 90 care chiar avea un mesaj printre versurile alea)

Spui ca muzica comerciala influenteaza totul acum? Te rog sa imi spui cum a influentat muzica comerciala albumul din 2012 "Dark roots of earth" al formatiei de trash metal Testament, sau cum a influentat muzica comerciala albumul "Inked in blood" aparut in toamna asta al formatiei de death metal Obituary, ca sa nu mai spun de noul album Napalm Death.Chiar is curios.

| suntserios a răspuns (pentru TrialByFire):

Simplu si la obiect. Nu am auzit niciodata de formatiile pe care le zici tu. Uite asa le a influentat muzica comerciala. Ca le a acoperit in totalitate.

In schimb toata a auzit de Queen, Aerosmith, Guns N Roses, Metallica. Aia era muzica comerciala atunci.

| TrialByFire a răspuns (pentru suntserios):

Atunci iti multumesc ca mi-ai confirmat ceea ce am spus in primul comentariu de pe pagina aceasta, si anume ca esti arogant. Daca ai "deschide ochii" ai vedea ca muzica aia acoperita in totalitate de care ziceai tu este la tot pasul.

| suntserios a răspuns (pentru TrialByFire):

Off, in primul rand nu stii ce inseamna arogant si daca stii iti zic eu il folosesti gresit. Poate vroiai sa zici ignorant. Si nu, muzica aia nu e la tot pasul, trebuie sa o cauti. Imi place sa ascult muzica de calitate nu tampeniile de la radio, dar nu, nu le gasesc. Doar rock fm e singurl post comercial care promoveaza genul SI ATAT. Hai sa o scurtam ca ne invartim in cerc. Nu putem compara educatia muzicala de acum 40 ani cu cea din ziua de azi unde lanturile de aur si cu.rurile bombate fac legea.

| Neberius13 a răspuns (pentru suntserios):

Asa, revin cu un mic raspuns pentru afirmatia ta de mai devreme. Eram oarecum ametit si am trimis raspunsul inainte sa-l termin apoi am decis ca mi-e lene sa-l termin. Acum ca am ajuns acasa insa, pot sa ma ocup de asta. Deci, Metallica erau initial chiar "undeground", nu "comerciali". In anii 80 cand Metallica a aparut si au dezvoltat thrash metal-ul, nu era nimic comercial la ei, dimpotriva. Guns N' Roses la randul lor s-au indepartat mult de glam metal care era la vremea la care au aparut reprezentantul "muzicii comericale". Despre Queen si Aerosmith nu stiu nimic concret din punctul asta de vedere deci nu ma pot pronunta. Cat despre albumul celor de la Testament, pe care chiar ii apreciez, nu a fost deloc "acoperit" cu muzica comerciala precum ai mentionat tu.

| T0T a răspuns:

Noi rockerii adevarati ai generatiei noastre avem un playlist foarte vast in cap nenea. Eu stiu ce e ala rock. Tu incepi cu anii 70? Eu incep cu 60. Pe mine ce ma enerveaza la unii rockeri este faptul ca se dau rockeri si daca le pui o manea danseaza sau canta dupa ea. Sau ma mai enerveaza fenomenul de comercializare a muzicii. Un exemplu foarte bun ar fi trupa Guano Apes. Ce canta inainte, si cam ce melodii a scos destul de recent...

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ok am citit intrebarea gresit. Mie nu mi se pare ca parintii ne influenteaza asa mult. Ne ofera o educatie pe care mi se pare foarte important sa o urmam. Cat despre influenta lor asupra a ceea ce ascult, da a avut un cuvant greu de spus. Tata are o cultura rock extraordinara, dar nu numai, muzicala pe ansamblu. Am avut de la cine invata acest rock mai clasic, mai apus ca sa ii zic asa. In rest despre formatiile aparu-te cam dupa anul 2000 si chiar si unele din 90' m-am informat singur. Pentru mine nu este o diferenta de influenta a parintilor asupra copiilor atat de mare. Nu stiu de unde ai dedus asta. Poti da un exemplu?

| Neberius13 a răspuns (pentru T0T):

Parintii mei nu mi-au influentat cu nimic chiar gusturile, poate doar in sensul ca n-am vrut sa devin ca ei. Deci imi pare irelevant.

| AirănMeidăn a răspuns:

Hmm, nu cred ca ma deranjeaza un aspect anume, nu prea poti sa ii bagi pe toti in aceeasi oala. Sunt foarte multe tipuri de persoane. Dar ca sa iti dau un raspuns, sa zicem ca ma enerveaza cei care iti spun ca asculta trupe gen BVB, BMTH si apoi mai adauga acolo niste trupe de care au auzit si ei ca ar suna foarte bine, dar habar nu au vreo melodie de la respectiva trupa. De obicei obisnuiesc sa intreb ce melodii le plac de la trupele alea, si ajung la concluzia ca sunt primele 3 care iti apar pe youtube daca dai search la numele trupei. Si ca sa vad cat de departe poate merge chestia asta, ii intreb ce parere au despre o melodie mai necunoscuta, iar raspunsul e de cele mai multe ori "asa si asa", "meh" sau "e ok dar nu e genul meu". Adica totusi, ok, nu esti obligat sa asculti toata discografia unei trupe, dar macar recunoaste ca nu ai mai auzit in viata ta de melodia aia, ce naiba
Asta ma enerveaza cel mai mult la un "rocker/metalhead", cu toate ca nu ii poti numi asa

| Neberius13 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Definitia unui "metalhead" e cea de fan dedicat a metal-ului, nu ai cum spune ca cunosti un metalhead care se potriveste descrierii tale, pentru ca atunci, nu mai e "metalhead".

| xFaBu explică (pentru AirănMeidăn):

Da. se numesc impostori. Asta e lumea in care traim, majoritatea is pe langa

| AirănMeidăn a răspuns (pentru xFaBu):

"impostori" e un termen putin cam dur

| mODIN a răspuns:

Ma enerveaza cand vad cum sunt tratati cei care abia au inceput sa asculte metal. In loc sa fie primiti cu bratele deschise sunt criticati pentru ca nu au auzit inca de anumite trupe, pentru ca asculta trupe comerciale, pentru ca nu se imbraca ca un rocker etc.
Ca sa nu mai zic de ura dintre fanii infocati ai unui anumit gen.
Fanii metalcore urasc fanii black si vice versa.

| Neberius13 a răspuns (pentru mODIN):

Personal am priceput fiecare aspect cu exceptia celui referitor la imbracaminte, n-am dat de asa ceva.

| Neberius13 a răspuns:

In ce sens "influentati de parinti"?

| xFaBu explică (pentru Neberius13):

Parintii decid pentru ei in 80% din cazuri

| Neberius13 a răspuns:

Pentru nenea serios, momentan folosesc un telefon deci nu iti pot oferii un raspuns in mod direct dar in speranta ca vei mai arunca un ochi peste aceasta intrebare asa cum am facut eu, Metallica nu era deloc comerciala la inceput, era chiar underground inainte de 92 parca (nu-s sigur de an) cand au