| Catharsis a întrebat:

Rock-ul... pentru intelectuali?

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Rockerilor le place să creadă că da.

| Arthur a răspuns:

Muzica clasică în special.

| Catharsis explică (pentru Arthur):

Şi de aceea am întrebat de ROCK. Muzica clasică are locul ei (în altă întrebare, de exemplu).

| Arthur a răspuns (pentru Catharsis):

Atunci adaugă toate variantele de rock, plus cele de muzică electronică, plus cele de audiţie, plus cele de relaxare, plus cea medievală, celtică, plus muzica de jazz, muzica folk etc.

| Catharsis explică (pentru Arthur):

Ok... înţeleg perfect (adică deloc) sensul enumeraţiei tale.
Vrei să spui că şi celelalte sunt pentru intelectuali? Or fi... Eu, personal, aleg de acolo doar jazz-ul, folk-ul şi muzica ambientală ("de relaxare"), însă nu mă consider un intelectual.
Dar cu siguranţă nu la asta mă refeream. Era vorba de rock şi despre ce crezi tu (şi ceilalţi) despre acest gen.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Muzic%C4%83_rock Dacă este necesar.

| Arthur a răspuns:

Să revin, în primul rând urmăreşte istoria rock-ului. Ai impresia că acei negrii care au transformat blues-ul în rock erau cumva profesori universitari?
Să revenim la zilele noastre şi la obsedaţii care ascultă o singură formaţie ( rock ) în mod obsesiv fără a putea percepe faptul că orice formaţie are şi piese bune şi piese mai puţin bune. Când ai precizat : muzica rock, ai inclus automat toţi creatorii acestui gen de muzică cu zeci de subgenuri dintre care amintesc doar : rock clasic, hard rock, heavy metal, Art rock - Rock britanic - Rock creștin - Rock clasic - Desert rock - Detroit rock - Rock experimental - Garage rock - Glam rock - Glitter rock - Hard rock - Heartland rock - Rock instrumental - Jam rock - Jangle pop - Krautrock - Post-rock - Power pop - Rock progresiv - Protopunk - Rock psihedelic - Pub rock - Soft rock - Southern rock - Surf rock, etc.
Mă îndoiesc, trecând de la extrema cu rockerul cu o singură formaţie trecută la blazon, că cineva ascultă toate aceste genuri cu aceeaşi plăcere. Dar acest lucru nu înseamnă că nu trebuie să cunoaştem tot ce e legat de istoria şi actualitatea rock-ului.
Că nu este aşa am dovedit-o prin întrebarea pe care am pus-o pe TPU ( legată de muzica rock ) şi la care au fost foarte puţini cei care au răspuns.
După mine, dacă vorbim strict la nivel muzical ( deci nu legat de modă, personalitate etc. ) un intelectual trebuie să cunoască toate genurile muzicale ( ca şi cultură muzicală ) iar de ascultat : tot ce intră în rezonanţă cu un anumit moment, stare psihică etc.
Când am spus cătrebuie să cunoască toate genurile muzicale nu m-am referit la kitsch, la non-valorile artei muzicale.

| Catharsis explică (pentru Arthur):

Înţeleg şi în mare parte, şi eu am aceeaşi părere.
Aş mai vrea doar să clarific faptul că nu am afirmat că rock-ul e pentru intelectuali. Voiam şi vreau să ştiu ce credeţi voi despre această legătură (rock-intelectuali).
În cele din urmă, mi-ai răspuns la întrebare, şi îţi mulţumesc.

| Musique a răspuns:

Pentru cine ascultă.

| pwp a răspuns:

Nu...poti fi intelectual si sa asculti muzica clasica, usoara, populara, indie...dar in niciun caz manele laughing

| Woodenpints91 a răspuns:

N-ai treabă. Am întâlnit o mulţime de idioţi care ascultă rock.

Nu cred că muzica poate să-ţi stabilească inteligenţa. Este doar o chestie pe care ai ales-o tu, pentru că-ţi încântă cel ma ibine urechile şi te regăseşti în ea.
Da, sunt mulţi oameni cu armete de neuroni ce ascultă rock, dar sunt şi extrem de mulţi oameni inteligenţi cât o lingură de lemn, care ascultă rock.

Da, dacă mă uit la cineva în playlist şi văd melodii precum ai se eu tu pego sau gangnam style, îi cam pun eticheta de imbecil cu care n-am ce discuta, dar asta nu e neaparat o regulă.

| FadetoBlack a răspuns:

Rock-ul e pentru cei care apreciază acest gen şi îl ascultă. Am întâlnit şi eu persoane care ascultau rock şi era vai şi amar de capu' lor.

| WR104 a răspuns:

Nu poti definii un om dupa muzica pe care o asculta.
Rock-ul este un gen muizcal ca oricare altul, nu are nimic special.

| ramona0506 a răspuns:

Rock-ul... pentru oricine.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Muzica rock este mai adaptabila la muzica culta, poate de aceea este mai "inteligenta". Uite un exemplu:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Apocalyptica

Este o formatie ce combina elemente de muzica culta, muzica simfonica cu thrash metal.

Cei care canta muzica simfonica pot fi comparati, intr-o oarecare masura, cu Symphonic Metal. Uite un exemplu :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Nightwish
(Bineinteles,vorbesc de Tarja Turunen,nu de Anette.)

Imi place la fel de mult Bach,cum imi place si Blind Guardian,sau Avantasia,sau Edguy,etc.
Aici nu putem fi obiectivi, totul este in functie de gusturile fiecaruia, tu poti spune ca rock-ul este pentru culti, iar eu spun ca nu putem generaliza, totul se bazeaza pe parerea fiecaruia.
Sper ca ai inteles ceva.

| WhatheWow a răspuns:

In general, da; e un stil de muzica mai complex, de cele mai multe ori cu versuri poetice elevate sau mesaje ce trebuiesc putin gandite pentru o buna intelegere. Banuiesc ca te referi la rock in general.

| dragos9234 a răspuns:

Rock-ul... pentru cei carora le place rock-ul.

| TheStory a răspuns:

Rock-ul nu este pentru intelectuali este pentru cei carora il apreciaza si il asculta.

| TheSmith a răspuns:

Daca intelegi muzica, sa o simti, nu trebuie sa fii intelectual!

| para001 a răspuns:

Rock.ul e pentru oricine

| MagicSmile7 a răspuns:

A fi intelectual, nu inseamna a fi si cult. (nu se leaga prea mult de intrebare, dar am tinut neaparat s-o spun)
Rock-ul in general nu se refera la o categorie anumita.Pana si acest gen de muzica este divers: difera limbajul, caracterul mesajului, intensitatea sonora... deci, e inutil de a cataloga sau de a face strict anumite referinte.

| Alle13c a răspuns:

NU conteaza daca esti intelectual sau nu, poti asculta orice iti face placere.