| andreea1valentina6768 a întrebat:

Rockerii sunt satanisti?

Răspuns Câştigător
| AsteaptaMaDincoloDeMoarte a răspuns:

Nu, nu exista asa ceva. Sunt foarte putini care sunt satanisti, dar astea sunt in principa stereotipuri.
Sa iti zic ceva, sunt ateu si metalist.
Sunt pe o clasa de profesionala la un liceu bunicel, dar primul an a fost orbil. Cand am zis ca sunt ateu dirigintei ca sa fiu scos de la religie s-au trezit doua fete sa zica ca sunt satanist si a urle la mine de fata cu toti.
In clasa a 9 a chiar am fost amenintat cu bataia de iubitul unei fete de alea.
Nu ma consider rocker, sunt doar un tip normal care asculta metal, dar sunt unii care nu inteleg chestia asta.
In primul an eram micut si nu ma puteam apara, aveam 1.62 si o mentalitate de generala.
Si un tip mereu si mereu se lua de mine, pe hol, in drumul spre casa, in curte, etc. si nimeni nu imi lua apararea.
Asta doar pentru ca purtam niste haine de la Metallica.
In clasa a 10 a mi-am spus ca nu voi mai purta nici un tricou sau hanorac cu vreo trupa pentru a nu atrage atentia. Tot anul acela am fost casual, black outfitt, o medalie la gat si pletele prinse la spate, asta pentru ca nu mai vream sa atrag atentia nimanui. In septembrie aveam inaltimea de 1.71, si ghici ce, baiatul acela a ramas la aceeasi inaltime.
Cand m-a vazut si-a pus mainile la fata, si s-a pus la perete, crezand ca o sa dau la el.
Puteam sa il bat? Da. Nu este placut sa fii injosit pentru ceea ce esti, dar nu l-am lovit, am plecat de langa el fara sa zic nimic si de atunci nu mi-a mai vorbit.
Respect fiecare religie, respect crestinii, musulmanii, paganii, ateii, agnosticii, deistii sau orice orientare (ne)religioasa mai exista, dar nu trebuie sa judeci un om dupa hainele care le poarta sau dupa genul de muzica.
Imi place muzica rock/metal pentru ca ma relaxeaza, dar atat. Sunt egal si cu acela care asculta manele, si cu oamenii care asculta rap etc.
In concluzie nu, exista doar niste trupe de metal care ies in evidenta si au mesaje oarecum sataniste, dar sunt putine, 5% maxim. In principal rockul nu are orientare religioasa.
Sper ca ai inteles. Pace.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| aXy99 a răspuns:

Da, bineinteles.

| CostinAlamariu a răspuns:

N-are nicio legatura rock-ul cu satanismul. Probabil te referi la heavy metal. Nu, nici ala nu e satanist. Cred ca exista mai multe trupe de metal crestin decat de metal "satanist" deci nu prea poti sa zici ca e satanist. A si un gen de muzica nu poate fi satanist in sine. Conteaza ce versuri are. De exemplu manelele dupa parerea mea sunt mult mai sataniste decat va fi rock-ul sau metal-ul vreodata.