| teodore15 a întrebat:

Am o chitara acustica aria si in interiorul cutiei chiar sub gat are un surub de cheie imbus, as dori sa stiu pentru ce este acel surub?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Se numeste truss rod, iar daca-i functional (da, exista chitare la care-i rupt din fabrica), poate sa indoaie griff-ul concav sau convex, nu te baga sa umblii daca nu le ai, poti sa rupi gatul foarte usor.

2 răspunsuri:
| AnonimulRo a răspuns:

Acel surub este pentru reglarea in grif daca ma intelegi (sau o sa intelegi). Reglajul in grif se face cu o cheie imbus, folosind cheia in capatul tijei accesibil prin gaura de sunet. Daca nu stii acesti termeni o sa le invet. Dar reglarea in grif trebuie facuta cu mare grija, mai bine un profesionist ar trebui sa faca.
Multa bafta.