| anonim_4396 a întrebat:

In curand voi urca pe canalul meu de YouTube prima mea piesa de rap. As vrea sa stiu daca este nevoie sa o inregistrez undeva. Adica sa o licentiez ca fiind a mea. La modul sa nu ma trezesc peste nu stiu cat timp ca s-au gasit unii sa o copieze in intregime si sa spuna ca este creatia lor. Nu ca ar fi cine stie ce piesa dar este un gest aiurea. Sau este suficient doar sa o incarc si imi pot vedea de treaba linistit?

Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Conform regulilor de utilizare YouTube, muzica neinregistrata/nelicentiata nu va fi recunoscuta ca fiind a ta in cazul in care cineva ti-o copiaza (nici drepturile de autor nu se aplica). Pentru a beneficia de "music ownership", trebuie sa ai contract cu un studios specific. Prin urmare, studio-ul ii decalara YouTube-ului ca melodia este a ta.
Sa iti "licentiezi" (sa obtii licenta pentru) o melodie, poti plati la un site $19.99 pe an, iar apoi vei beneficia de canal YouTube de artist, melodiile tale pe Spotify, Apple Music, etc.

Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns: