| sopranaCadaverica a întrebat:

Pe mine nu ma preocupa nimic, cu exceptia scolii.Nu am prieteni, dar imi place mult muzica.Am strans niste bani si ma gandeam sa-mi cumpar o chitara, sa pot canta la ea cat doresc, cum voce nu am zic ca ar fi binevenita.Cu teoria muzicii nu stau bine(de pe la scoala generala nu mai stiu nimic, iar la liceu nu ne invata mai nimic profesoara de muzica). Deci, va dati seama, nu am habar nici de note muzicale, dar nici nu m-am informat.
Va rog, spuneti-mi ce pot invata daca vreau sa cant la o chitara!(pe langa lectiile de chitara; poate note muzicale, ceva de genul)
Si pe langa acestea, ce ar mai trebui sa caut? De ce informatii de baza am nevoie? Spuneti-mi doar, iar eu ma voi interesa, chiar nu stiu ce trebuie sa retin...Multumesc

2 răspunsuri:
| cafelatte a răspuns:

Ca sa poti canta la chitara iti trebuie sa inveti acordurile(ca sa stii cum tii degetele pe corzi), uite aici un site cu acorduri:http://tzontonel.wordpress.com/2009/04/22/acorduri-chitara/...Orcum daca nu sti sa canti la chiatara nu o sa pre le intelegi(cel mai bine ar fi sa iei niste lecti). Chitara poate deveni cel mai bun prieten pentru ca ea niciodata nu o sa te judece sau sa te lase la greu.Invata,nu ai nimic de pierdut. daca vrei sa te mai ajut uite adresa mea:carla_1681...bafta

| sopranaCadaverica explică (pentru cafelatte):

Multumesc...Chiar am sa apelez la tine de esti disponibila.