| Ionescu_Victor_1995_u3LS a întrebat:

Salut TPU! Am o intrebare. Aveti idee in cat timp imi pot forma o voce buna daca ma duc la canto? Eu am o oarecare ureche muzicala dar nu este de ajuns, si atunci cand trag la microfon parca nu stiu sa cant. Daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti cam cat dureaza sa-mi perfectionez vocea, deoarece mai sunt ocupat si cu alte chestii si nu prea as avea timp si as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva. Multumesc

Răspuns Câştigător
| vampire16 a răspuns:

Aici depinde de fiecare persoana in parte. Una poate sa se dezvolte mai repede, iar altul mai greu. Asta nu inseamna ca amandoi nu sunt la fel de buni. Cel mai bine este sa ai rabdare cat timp faci canto. O sa vina totul de la sine. Este foarte bine ca ai ales sa faci canto cu cine care se pricepe la asa ceva, nu sa canti tu singur de capul tau. Sa canti incorect iti poate aduce unele probleme. Parerea mea de faza cu microful este acela ca poate tu nu esti obisnuit sa canti la microfon sau poate ca ai un fel de trac de scena, te intimideaza publicul. Aceasta este doar parerea mea. Sper ca ti-am fost in vreun fel de folos