| Buzi213 a întrebat:

Eu m-am nascut cu voce, numai ca parintii ma descurajeaza sa fac canto. Imi zic ca nu am voce, dar 6 profesoare de muzica imi zic ca am. Sunt si in corul scolii. Ce as putea sa fac in situatia asta?

Răspuns Câştigător
| Elfa212 a răspuns:

Poti incepe cu vocalize, pentru a nu-ti pierde vocea, si grija la tonul vocii, ca tipatul o poate afecta. Mananca miere. Aceste sunt sfaturi pentru a-ti pastra vocea.
Pentru a-ti convinge parintii, persista si cauta pe internet exercitii ce se fac la canto. Astfel parintii tai iti vor descoperii harul cantatului. Daca nu-i convingi, poti vorbi cu profesoarele de muzica, cel putin cu a ta, sa se duca personal la parintii tai, si sa discute. Ai putea face un videoclip anonim pe you-tube, in care sa canti, si poti sa le ceri parerea celor de acolo. Daca ai pareri pro, vorbeste si persista in discutile cu parintii, dar nu e nevoie sa decurgi la santaj emotional( sa le spui, ca daca nu te dau la canto, pleci de acasa sau ceva de genul acesta). Daca sunt mai multe pareri contra, nu te descuraja, conteaza in special parerea ta, si continua ce ti-am spus mai sus, in legatura cu vocalize si miere etc.

| Buzi213 explică (pentru Elfa212):

Multumesc mult. O sa incerc

| Elfa212 a răspuns (pentru Buzi213):

Ok, succes!