| popadrian96 a întrebat:

mi-a dat un prieten o chitara mai veche Orpheus si are corzile de metal si sunt,, dubioase,, dupa parerea mea,, nu sunt toate la fel,, vreau sa le schimb din care trebuie sa pun metal s-au nylon, care sa tina mai mai mult de 10luni, si daca stitu un site de unde sa fac comanda

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Da,este acustica.
Ti as recomnda...
http://www.mcmusic.ro/......a-acustica
Este de preferat sa nu pui niste corzi care sa depaseasca 11-50 din moment ce nici tu nu cred ca stii ce grosime au cele actuale

9 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Niciodata,dar niciodata nu pui corzi de metal pe chitara clasica, corzile de metal au o anume tensiune, cele de nylon, alta.
In primul rand, tu ai chitara acustica sau clasica?

| popadrian96 explică (pentru RockNbeer):

File:///C:/Users/HP/Downloads/50782181_2_1000x700_chitara-orpheus-fotografii.jpg

| popadrian96 explică (pentru Nelu62):

Nu e elecrica, file:///C:/Users/HP/Downloads/50782181_2_1000x700_chitara-orpheus-fotografii.jpg asa arata

| Nelu62 a răspuns:

Sfatul meu e sa pui corzi metalice pentru chitara clasica. Corzile de nylon isi modifica lungimea in timp si dupa temperatura.

| popadrian96 explică:

Sincer abia am primit-o, nu prea le am eu cu, chitarile, si poate o sa aflu de la voi pana la urma ce fel de corzi sa pun, s-au ce fel de chitara este, unu zice,, corzile de nylon isi modifica lungimea in timp si dupa temperatura,, si sa pun metalice iar altu zice,, Niciodata, dar niciodata nu pui corzi de metal pe chitara clasica, corzile de metal au o anume tensiune, cele de nylon, alta,, eu ce sa mai cred,, astept si alte raspunsuri poate o scoatem la capat

| RockNbeer a răspuns (pentru popadrian96):

Inteleg ce a vrut sa zica domnu Nelu,insa am sa ti explic ca sa intelegi de ce zic asta,chitarile clasice sunt construite ca sa pui corzi de nylon,corzile de nylon neavand o tensiune asa mare n o sa solicite griff ul prea mult,insa in momentu in care pui corzi de metal pe o chitara clasica, corzile alea vor avea o tensiune mult mai mare si este posibil sa ti indoaie grifful, ba chiar sa l rupa.
Poze aia n am cum s o vad, ce mi ai dat tu acolo e un link care functioneaza doar la tine in pc, poza poti s o urci aici: http://imgur.com/ apesi sus pe upload images

Asta i chitara clasica, ceea mai evidenta caracteristica este griff ul care are aproape mereu aceias grosime si la headstock dar si la body.
Alta caracteristica ar fi headstock-ul, cheitele alea sunt aproape mereu pe interior
http://www.muzicastore.ro/......torium.jpg

iar asta este chitara acustica, diferentele sunt evidente, griful care se subtiata cand ajungi in partea headstock-ului iar cheitele sunt pe dinafara
http://www.mcmusic.ro/......896216.jpg

| popadrian96 explică (pentru RockNbeer):

Http://imgur.com/L8LRiXL sper sa poti vedea poza acum

| RockNbeer a răspuns (pentru RockNbeer):

Aa..si apropo, ai grija sa stergi corzile cu o carpa uscata, de preferat o batista sau ceva asemanator, de fiecare data dupa ce termini de cantat...asta daca nu vrei sa le schimbi aproape in fiecare luna, insa oricum n or sa te tina 10 luni, macar la 3 luni ar trebui schimbate...si asta daca ai foarte mare grija de ele

| RockNbeer a răspuns (pentru popadrian96):

Da,este acustica.
Ti as recomnda...
http://www.mcmusic.ro/......a-acustica
Este de preferat sa nu pui niste corzi care sa depaseasca 11-50 din moment ce nici tu nu cred ca stii ce grosime au cele actuale