| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! de ce majoritatea copiilor (adolescentilor) asculta rock? adica nu vreau sa zic ca mie nu-mi place dar de ce au ales acest gen de muzica?

12 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Ohh, ar fi bine dacă s-ar întâmpla așa, dar majoritatea adolescenților ascultă dance, house, manele, sunt destul de puțini (în comparație) care să asculte rock și metal.
Eu am 17 ani, din clasa mea de 32 de elevi, sunt singura care ascultă rock și metal, restul îs pe genurile de mai sus menționate. Poate ești tu dintr-un oraș cu mai mulți rockeri, ceea ce e foarte tare, dar aici găsești foarte puțini și cam în general se întâmplă asta.

| Downfall a răspuns:

Pff...bine ar fi să asculte majoritatea rock, dar cei mai mulţi o ard pe house, dance, pop, manele, şi mai sunt şi "rockerii" care o dau pe tokio hotel şi alte trupe de genul ăsta, extrem de comerciale şi fără pic de emoţie. Nu ştiu în ce oraş stai tu de zici că majoritatea sunt rockeri, dar vreau şi eu acolo laughing Puţini mai sunt care apreciază muzica bună şi de calitate

| watzzup a răspuns (pentru Downfall):

Eu stau in constanta si da cum ai zis tu majoritatea sunt rockeri dar nu vreau sa zic ca doar aici sunt rockeri, incerc sa spun ca rock-ul sa extins prin lume. Adica, mergi la concerte si vezi cati rockeri sunt, multi mi-au raspuns (in TPU) ca la scoala in cartier etc. prin zona lor nu sunt rockeri doar 1-2, dar ai face bine si tu cat si ceilalti sa va ganditi cati rockeri am fi daca neam strange intr-un loc.

| bloodyhell a răspuns:

Serios? sa imi spui si mie aia toti adolescentii ce asculta rock ca eu nu ii vad. drept sa iti spun in scoala mea sunt aproximativ vreo 5 rockeri.toata lumea e obsedata sa asculte melodii comerciale.Rockul nu mai este chiar asa apreciat si chiar imi pare rau de chestia asta.

| Mangustă a răspuns:

Posibil sa ai doar tu norocul de a cunoaste multi care asculta genu asta, insa marea majoritate sunt adeptii muzicii noi si care nu suporta ceva mai vechi de 2-3 saptamani. Stiu si eu grupuri mari care asculta rock sau ma rog, "muzica" aia care mai mult se tipa, iar membrii trupelor sunt de obicei emo care zici ca au fost condamnati pentru contrabanta cu tigari. ...si dubstep :]
Ideea e ca ai tu mare noroc si stii pe langa cine sa stai oh go on

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Dintr-o clasa de 32 eu sunt singurul care asculta metal mai este unul care asculta black veil brides si dubstep. Restul toti asculta house, rap comercial, dubstep si dance.

| Wøodenpints a răspuns:

Asta de unde ai mai scos-o? Sunt ectremi de puţini cei care ascultă rock în ziua de astăzi. Iar din ăştia puţini care ascultă rock, majoritatea ascultă mai mult chestii ultra-comerciale şi de care le va fi ruşine peste câtiva ani, când vor spune că rock-ul nu a fost decât o perioadă din adolescenţa lor peste care au trecut.
Mergi pe stradă şi întreabă oamenii ce muzică ascultă. Vor fi mai mulţi care-ţi vor spune Ai se eu tu pego decât rock.

| GoldCobra a răspuns:

Asta era demult inainte de 2000 si putin la inceput. la mine in clasa doar 5 asculta rock din 29. si cel mult 2 persoane asculta doar rock pur. pe langa rock eu ascult si PUTIN rapp.

| Norvegianul a răspuns:

De fapt adolescentii asculta house si rap. Bine, si "rock", adica Tokio hotel, Black veil brides si alte prostii pe care le considera pustii de 12 ani rock.
Eu nu pot spune ca ascult rock, ascult mai mult metal, black metal mai ales, fiindca il consider linistitor si-mi da mereu inspiratie in ceea ce fac.

| DariaAlina a răspuns:

Îți pot spune de ce am ascultat eu (încă ascult, dar nu-i genul meu preferat). În primul rând din cauza unei colege, îmi era prietenă bună și-mi făcea casete cu muzică (punk rock). În al2-lea rând, la momentul respectiv, mă definea. Eram mai nestăvilită, îndrăzneață și contra părinților mei. laughing Pe lângă faptul că părinții mei nu au ascultat manele, disco... Am crescut cu Queen, Beatles, The Who- ideea este că într-un fel, sunt și ei responsabili, cum este și anturajul.

| JoanJett a răspuns:

Ar fi foarte bine daca ar asculta mai multi adolescenti muzica rock.Eu una o iubesc. Pacat ca multi asculta manele, dance si alte genuri care nu se pot numi muzica. Muzica rock are legende care nu vor fi uitate si melodii pe care si ala care sta in pesterea le-a auzit. Rockul este genul cel mai complex de muzica. Daca doresti melodii intra pe www.authentic-rock.blogspot.com

| watzzup a răspuns:

Mda mai vreau sa adaug ceva si stiu ca. nu prea o sa-mi raspundeti. deci eu am intrebat de ce "lumea" a ales acest gen de muzica nu ce simtiti voi si cati deaivostri ascultati. am intrebat de ce.